1. Delegácia
vlády Maďarskej republiky pod vedením vládneho komisára pre Dunaj Dr.
László Székelya a delegácia vlády Slovenskej republiky pod vedením
splnomocnenca vlády pre výstavbu a prevádzku SVD G-N Ing. Dominika
Kocingera uskutočnili 29. júna 2001 v Budapešti rokovanie
o spôsoboch realizácie rozsudku Medzinárodného súdneho dvora
v Haagu v spore súvisiacom s projektom Sústavy vodných diel
Gabčíkovo-Nagymaros, vyneseného 25. septembra 1997.
Zoznam účastníkov rokovania je v Prílohe č. 1.
2. Rokovanie sa začalo úvodnými prejavmi vedúcich delegácií. Prejav Dr. László Székelya je v prílohe č. 2, prejav Ing. Dominika Kocingera je v prílohe č. 3.
3. Strany si vymenili názory o návrhu „Dohody medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou o uvedení rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 25. septembra 1997 do účinnosti“ odovzdaného maďarskou stranou 2. apríla 2001 a o materiáli s názvom „Podklady pre zostavenie a rokovania spoločných odborných skupín“, predloženého slovenskou stranou 5. júna 2001. Maďarská strana písomne predložila svoje stanovisko k podkladovému materiálu slovenskej strany z 5. júna, ktorý je v prílohe č. 4. Slovenská strana v súlade so závermi rokovania z 5. júna 2001 odovzdala písomné stanovisko k návrhu Dohody z 2. apríla 2001, predloženého maďarskou stranou, ktoré je v prílohe č. 5.
4. Strany sa dohodli, že začnú podrobné rokovania v odborných skupinách o niektorých otázkach realizácie Rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu a za tým účelom vytvoria dve pracovné skupiny:
a) Právnu pracovnú skupinu, ktorá začne vypracovávanie návrhu medzivládnej Dohody o realizácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu v zmysle bodu 4 Zápisnice z rokovania 5. júna 2001. Pracovná skupina bude pritom vychádzať z Rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 25. septembra 1997 a prediskutuje návrh maďarskej strany z 2. apríla 2001 (Príloha č. 4 Zápisnice z 5. júna 2001) a stanovisko slovenskej strany k nemu (Príloha č. 5 tejto Zápisnice), ako aj ďalšie návrhy predložené ktoroukoľvek stranou.
b) Vodohospodársku, ekologickú, plavebnú a energetickú pracovnú skupinu, ktorá preskúma otázky na úseku Dunaja medzi Bratislavou a Budapešťou, pričom v prvej fáze sa sústredí na úsek po Sap. Táto pracovná skupina spoločne posúdi alternatívy umožňujúce splnenie relevantných bodov rozsudku a pripraví postup na spoločné posúdenie vplyvov na životné prostredie.
5. Výsledky dosiahnuté v odborných pracovných skupinách budú hodnotené na rokovaniach vládnych delegácií. Pracovný poriadok odborných pracovných skupín je v prílohe č. 6.
6. Vládne delegácie sa dohodli, že nasledujúce stretnutie sa uskutoční v septembri 2001 v Bratislave. Presný termín si potvrdia vedúci delegácií.
7. Táto Zápisnica je vyhotovená v jazyku slovenskom a maďarskom, pričom obe znenia majú rovnakú platnosť. Zápisnica obsahuje 6 príloh, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tejto Zápisnice.
Budapešť, 29. júna 2001.
..................................... ....................................
Dr. László Székely Ing. Dominik Kocinger
vedúci delegácie vedúci delegácie
vlády Maďarskej republiky vlády Slovenskej republiky