A kormányküldöttségek 2005. március 3-i győri tárgyalása értelmében a Folyamgazdálkodási, Kömyezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport 2005. május 2-án, Pozsonyban ülést tartott. A magyar szakértői küldöttséget Dr. Kovács György úr, a szlovák szakértői küldöttséget Ing. Marián Supek úr vezette. A tárgyaláson résztvevők névsorát az 1. sz. melléklet tartalmazza.
A küldöttségvezetők bevezető beszédeikben ismertették, majd átadták nyitó hozzászólásaikat, melyek a jelen jegyzőkönyv 2. sz. mellékletét és 3. sz. mellékletét képezik.
A szlovák fél a tárgyaláson az alábbi dokumentumokat ismételten átadta a magyar félnek:
a) „A Duna Doborgaz és Szap közötti szakasza mellékágrendszere vízgazdálkodási rendszerének optimalizálása a természeti környezet szempontjából; Lisicky M.J., Mucha I. (sci. eds.) 2003";
b) „A Bősi Vízlépcső és a természeti környezet. A Bősi Vízlépcső hatásterületén végzett szlovák és magyar monitoring eredményeinek összefoglalása; Mucha I. (sci. ed.) 2004";
c) Projektjavaslat: „A Duna Doborgaz és Szap közötti szakasza mellékágrendszere vízgazdálkodási rendszerének optimalizálása a természeti környezet szempontjából (Project Proposal: Optimalization of the Water Regime in the Danube River Branch System in the Stretch Dobrohost-Sap from the Viewpoint of Natural Environment)"
a) A fentieken túlmenően a szlovák fél átadott egy olyan anyagot is, amely a szlovák félnek a munkacsoport mandátumában megfogalmazott egyes kérdésekre vonatkozó válaszokkal kapcsolatos alapvető elképzelését tartalmazza. Ez a jelen Jegyzőkönyv 4. sz. mellékletét képezi.
b) A magyar fél kötelezettséget vállalt arra, hogy a soron következő tárgyalás előtt legalább két héttel a szlovák félnek megküldi a mandátumban megfogalmazott kérdésekre vonatkozó magyar válaszokat, illetve az arra vonatkozó alapvető elképzeléseket.
A tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy minden tárgyalási forduló előtt legalább két héttel megküldik egymás számára az adott forduló napirendjén szereplő kérdésekkel kapcsolatos írásos anyagukat. A felek megállapodtak továbbá a tárgyalásokkal összefüggő eljárásban és a tárgyalások menetrendjében, ami az alábbiakat tartalmazza:
a)
májusi
és júniusi összevont ülés, 2005. júniusában Magyarországon – környezeti
célállapot és az árvízvédelemi igények azonosítása, a hasznosítás kérdései:
energiatermelés és hajózás,
b) szeptemberben
és októberben egy-egy ülés - műszaki megoldási változatok azonosítása,
c) novemberi ülés - környezeti hatásvizsgálat módszertani és eljárási kérdései,
d) decemberi ülés - a javaslatok megfogalmazása.
A felek következő tárgyalására június közepén kerül sor Magyarországon, ennek pontos időpontjáról a munkacsoport tagozatainak vezetői állapodnak meg.
A tárgyalások hatékonysága érdekében a magyar fél javasolta és a szlovák fél egyetértett az alábbiakkal:
a) Az egyeztetésnek olyan műszaki, természettudományos részletességűek lesznek, hogy azok az Ítélet végrehajtásának alapvető kérdéseiben eligazítást adjanak a kormányküldöttségeknek.
b) A felek minden témát az előre meghatározott ülésen lezárnak, s az eredményeket jegyzőkönyvben rögzítik. Ha eltérő álláspontok maradnak, azokat az „eltérő vélemények" kategóriájába sorolják és a javaslatok későbbi megfogalmazásakor – ha időközben nem születetik egyezség - így veszik figyelembe.
c) Annak érdekében, hogy elegendő idő álljon rendelkezésre minden szakasz lezárásához, a felek kinyilvánítják azon szándékukat, hogy készek az egy napos ülést szükség esetén – megfelelő előkészítéssel párosítva - kettő, vagy akár három napra kiterjeszteni.
d) A Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport a mandátum II. fejezet 7. pontjában szereplő kérdések közül a c) pont megvitatásától eltekint és a munkacsoport vezetői felkérik a Gazdasági Szakértői Munkacsoport vezetőit, hogy ezt a kérdést vitassák meg.
A jelen jegyzőkönyv magyar és szlovák nyelven készült, és annak mindkét nyelvű változata azonos érvényű. A jegyzőkönyv négy darab mellékletet tartalmaz, amelyek a jelen jegyzőkönyv szerves részét képezik.
Pozsony, 2005. május 2.
Dr. Kovács György, v.r. |
Ing. Marián Supek, v.r. |
a Folyamgazdálkodási,Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport magyar tagozatának vezetője |
a Folyamgazdálkodási,Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport szlovák tagozatának vezetője |