JEGYZŐKÖNYV

 a Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság kormányküldöttségeinek  a hágai Nemzetközi Bíróság Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer ügyében hozott ítélete végrehajtásával összefüggő,

2004. április 13-án Pozsonyban megtartott tárgyalásáról

 

1. A Szlovák Köztársaság Kormányának küldöttsége Ing. Dominik Kocinger, a  Szlovák Köztársaság Kormányának a BNV építésével és üzemelésével megbízott  kormánymeghatalmazottja vezetésével és a Magyar Köztársaság Kormányának  küldöttsége Dr. Erdey György kormánymeghatalmazott vezetésével 2004. április 13-án Pozsonyban tárgyalást folytatott a hágai Nemzetközi Bíróságnak a Bős-Nagymaros  Vízlépcsőrendszerrel kapcsolatos vita tárgyában 1997. szeptember 25-én kihirdetett  ítélete végrehajtási módozatairól. A tárgyalások kezdetén felszólalt Dr. Persányi Miklós, a Magyar Köztársaság környezetvédelmi és vízügyi minisztere és ekkor jelen volt Dr. Miklós László, a Szlovák Köztársaság környezetvédelmi minisztere. A tárgyaláson résztvevők névsorát az 1. sz. melléklet tartalmazza.

2. A tárgyalás a delegációvezetők nyitóbeszédével kezdődött. Ing. Dominik Kocinger úr beszédét a 2. sz. melléklet, Dr. Erdey György úr beszédét, a 3. sz. melléklet tartalmazza.

3. A Szlovák Köztársaság kormányküldöttségének vezetője átadta „A Szlovák Köztársaság kormánydelegációjának komplex nyilatkozata arról, hogyan teljesíthetők az 1977. évi szerződés célkitűzései a nemzetközi bíróság ítéletére alapozva és a vízgazdálkodási, ökológiai, hajózási és energetikai munkacsoport szlovák tagozatának nyilatkozata", továbbá „A Duna Doborgaz - Szap közötti szakaszán található mellékágrendszer vízjárásának optimalizálása a természeti környezet szempontjából" című dokumentumokat.

 4. A Magyar Köztársaság küldöttségének vezetője tájékoztatást adott arról, hogy a magyar fél „A Szlovák Köztársaság kormánydelegációjának komplex nyilatkozata arról, hogyan teljesíthetők az 1977. évi szerződés célkitűzései a nemzetközi bíróság ítéletére alapozva és a vízgazdálkodási, ökológiai, hajózási és energetikai munkacsoport szlovák tagozatának nyilatkozata" megnevezésű dokumentummal kapcsolatos magyar álláspontot írásban át fogja adni.

5. A kormányküldöttségek megállapodtak abban, hogy tárgyalásaikat a megkezdett szakértői szinten folytatják a Jogi Szakértői Munkacsoportban, valamint és a Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoportban. A felek megegyeztek abban is, hogy létrehoznak egy harmadik, gazdasági kérdésekkel foglakozó munkacsoportot is.

6. A Szlovák Köztársság küldöttségének vezetője megerősítette, hogy a Jogi Szakértői Munkacsoport szlovák tagozatának vezetője JUDr. Drahoslav ©tefánek, a Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői  Munkacsoport szlovák tagozatának vezetője Ing. Marián Supek. Bejelentette továbbá, hogy a gazdasági kérdésekkel foglakozó munkacsoport szlovák tagozatának vezetője Ing. Dana Puhovichová. A magyar kormányküldöttség vezetője a munkacsoportok magyar tagozatainak vezetőit később nevezi meg.

 7. A munkacsoportok tárgyalási időpontjairól a munkacsoportok vezetői állapodnak meg arra törekedve, hogy az első üléseikre május hónap második felében sor kerülhessen.

8. Tekintettel a két országnak az Európai Unióba történő belépésére, a felek megállapodtak abban, hogy megvizsgálják azt, hogy milyen lehetőségeket kínál az EU 2000/60 Víz Keretirányelvének alkalmazása a környezeti kérdések megoldására.

9. A kormányküldöttségek megállapodtak abban, hogy a gazdasági munkacsoport  közvetítésével megállapodnak azoknak a releváns adatoknak a cseréjében, amelyek a  bősi és a dunacsúni létesítmények üzemeltetésével, illetve az energiatermeléssel  kapcsolatosak.

10. A kormányküldöttségek megállapodtak abban, hogy a kormányküldöttségek soron következő ülésére Budapesten kerül sor egy, a kormánydelegációk vezetői által később egyeztetendő időpontban. Ezen a találkozón a felek megvitatják és jóváhagyják a szakértői munkacsoportok mandátumát és azokat a megvitatandó kérdéseket, amelyekben a szakértői munkacsoportok megállapodtak.

11. A jelen jegyzőkönyv szlovák és magyar nyelven készült, és annak mindkét változata azonos érvényű. A jegyzőkönyv három mellékletet tartalmaz, amelyek a jegyzőkönyv szerves részét képezik.

 

 

Pozsony, 2004. április 13

 

 

Ing. Dominik Kocinger

a Szlovák Köztársaság kormányküldöttségének vezetője

 

Dr. Erdey György

a Magyar Köztársaság  kormányküldöttségének vezetője