4. Oblasť dunajských riečnych ramien

Nezávislí experti Komisie Európskeho spoločenstva v správe svojej pracovnej skupiny zo dňa 23. novembra 1992 píšu: "V minulosti vykonané zásahy na zlepšenie plavebných podmienok obmedzili možnosti pre prirodzený rozvoj Dunaja a jeho inundácie. Za predpokladu, že hlavné riečne koryto v dĺžke viac ako 40 km sa viac nebude používať pre plavebné účely, vzniká unikátna situácia. S podporou technických opatrení sa rieka a jej inundácia môžu vyvíjať prirodzenejšie" [1].

Sústava dunajských riečnych ramien, typická aluviálna inundácia, leží medzi ochrannými protipovodňovými hrádzami a hlavným tokom rieky (obr. 4.1-4.4 a obr. 4.5). Tohoto územia sa nedotkla výstavba derivačného kanála, hydroelektrárne, ani iných stavebných objektov. Na Dunaji je to skutočne unikátna situácia. V zásade boli pri výstavbe vodného diela uskutočnené dve základné myšlienky. Prvý zámer, zásobovať vodou inundáciu a riečne ramená, bol uskutočnený na oboch stranách rieky, na slovenskej strane výstavbou odberného objektu v hornej časti inundácie pri Dobrohošti, na maďarskej strane výstavbou odberného objektu priamo v hati pri Dunakiliti, v hornej časti maďarskej inundácie. Druhým zámerom bolo obnoviť výšku hladiny vody v Dunaji, pretože táto v minulosti ešte pred prehradením poklesla a odvedením vody do derivačného kanála poklesla po prehradení Dunaja ešte viac. Navrhnutých bolo viacero riešení, všetky predpokladali vybudovať určité objekty v pôvodnom koryte Dunaja. Jedným z prijatých návrhov sú plytké pretekané prehrádzky v tvare širokého písmena "V", s veľmi malým spádom na dolnej strane, doplnené o existujúce a nové smerné hrádzky medzi nimi. Inými podobnými opatreniami môžu byť spevnené prirodzené brody, nízke hate (napríklad nafukovacie), riečne meandre a iné úpravy v koryte Dunaja.

Nápustný objekt na slovenskej strane odoberá vodu z derivačného kanála pri Dobrohošti a zásobuje ňou bočné ramená Dunaja. Jeho odberná kapacita je 240 m3/s. Zásobuje inundačné územie a systém riečnych ramien vodou a umožňuje simulovať kolísanie hladiny vody pre potreby lesného hospodárstva a z ekologického hľadiska, napríklad v období trenia rýb, pri simulovaní povodní, na čistenie toku ramien od organických usadenín a podobne. Tok a hladina vody v inundačnej oblasti sa reguluje pomocou vodných kaskád s priepustami a plytkými priepadmi. Prvá umelá záplava inundácie bola v období od 19. júla do 18. augusta 1995. Hydrologická analýza ukázala, že jej rozsah a trvanie odpovedali prietokom v Dunaji pred prehradením 3000 - 4500 m3/s.

Na území sústavy riečnych ramien je zaručený stály, ľubovoľne regulovateľný prívod vody. Zväčšila sa plocha zaplavená vodou, vodná hladina je vyššia a kvalita vody sa výrazne zlepšila. Riečne ramená teraz pripomínajú stav v šesťdesiatych rokoch pred spevňovaním dunajských brehov (kvôli plavebným podmienkam). Opevňovanie brehov vtedy zmenilo prirodzené prepojenie rieky so záplavovým územím. Dnes je tu veľká variabilita prúdenia s rôznymi rýchlosťami a rôznou hĺbkou na rôznych miestach, od 1 m/s až po stojatú vodu v starých mŕtvych ramenách, teraz naplnených podzemnou vodou. Vodné rastliny sa udomácnili v plytkých ramenách a poskytujú útočište pre rôzne živočíšne druhy. Obnovila sa tak rôznorodosť životných podmienok. Vodné rastliny typické pre miesta s periodickým vysýchaním sa presunuli do oblastí so simulovanými záplavami. Všeobecne vzrástla hojnosť vodných organizmov. Voda je dobrej kvality. Nebezpečenstvo vzniku anaerobných (bezkyslíkatých) podmienok zahnívania, známych z obdobia pred prehradením, ako aj vysýchanie ramien spojené s úhynom rýb, pominulo. Nadmerná eutrofizácia sa môže vyskytnúť v mŕtvych ramenách, bude sa však pohybovať v pôvodnom prirodzenom rozsahu.

Podľa medzinárodného dohovoru o mokradiach, "Ramsarská dohoda", sú mokrade zvlášť dôležité pre vodné vtáctvo a sú veľmi hodnotné z hľadiska biodiverzity. Pojem mokraď zahŕňa slatiny, pobrežné močiare, močiare, bariny, vresoviská, rašeliniská, prírodné a umelé vodné plochy, trvalé a občasné vodné plochy, tečúce aj stojaté vody, sladké, brakické (vysladzované) a slané vody, vrátane mora, kde hĺbka počas odlivu nie je väčšia ako 6 metrov.

Podľa Ramsarskej dohody (Článok 4) by mal štát podporovať existenciu mokradí, čo sa týka celej vodnej plochy vytvorenej a rozšírenej Vodným dielom Gabčíkovo, územia so zvýšením hladiny podzemnej vody a pôdnej vlhkosti, a to bez ohľadu na to, či bola alebo nebola zahrnutá medzi medzinárodne dôležité mokrade. Vodné dielo Gabčíkovo a realizované hydraulické opatrenia zväčšili plochy všetkých typov vodných plôch, vrátane všetkých typov riečnych ramien a zvýšili pôdnu vlhkosť v inundačnom území a v okolí systému riečnych ramien. Celé záplavové územie a lužné lesy pri Gabčíkove boli navrhnuté na zaradenie na zoznam medzinárodne dôležitých mokradí.

Pretože Dunaj má nízku hladinu vody na to, aby voda voľne tiekla do sústavy riečnych ramien, bolo vybudované umelé zásobovanie ramennej sústavy vodou. Spolu so systémom vodných kaskád (hydraulických línií pomenovaných od A do J) takmer kolmých na tok v hlavných ramenách, zásobovanie ramennej sústavy vodou pomáha udržovať inundačné územie vlhké a môže sa použiť aj na vyvolanie umelej záplavy (obr. 4.6). Kaskády sú vybavené priepustami s možnosťou regulácie. Uzavretie priepustov môže na určitú dobu zvýšiť hladinu vody nad líniou kaskády, a tak simulovať záplavy a kolísanie hladiny vody. Regulácia prietokov a výšok hladín vody sa robí z ekologických dôvodov na základe monitorovania oblasti a vyhodnocovania pozorovaní.

 


Pokračovanie - Kapitola 5. Ochrana pred povodnami