8. ZÁVER

  

8.1. Zhodnotenie plnenia návrhov a odporúčaní prijatých v Spoločnej výročnej správe za rok 2001

1. Terénna dokumentácia vodočetných staníc v inundačnej oblasti

V priebehu roka 2002 bola na maďarskej ako aj na slovenskej strane uskutočnená terénna dokumentácia vodočetných staníc umiestnených na ramenách v inundačnej oblasti Dunaja. Na základe výsledkov terénnych prehliadok odborníci oboch strán vypracovali zoznam pozorovacích objektov, ktoré navrhli zaradiť do vzájomnej výmeny údajov. Tento zoznam poverený zástupcovia pre monitorovanie 6. novembra 2002 aj odsúhlasili.

2. Poskytovanie údajov z troch ďalších existujúcich odberových miest na kvalitu povrchovej vody maďarkou stranou

Počnúc rokom 2002 začala maďarská strana poskytovať údaje z ďalších troch existujúcich odberových miest na kvalitu povrchovej vody, ktoré sú situované v starom koryte Dunaja pri Dunakiliti v rkm 1843,1 a 1842,9 (nad a pod dnovou prehrádzkou) a pri Dunaremete v rkm 1825. Slovenská strana údaje zo svojich ďalších existujúcich profilov v starom koryte Dunaja (nad prehrádzkou a nad sútokom Dunaja a aodpadového kanála) poskytuje pre účely spoločného monitoringu od roku 2001.

3. Odborníci oboch strán preskúmajú rozdiely v údajoch kvality povrchových vôd a pripravia návrhy na ich elimináciu

Odborníci oboch strán v záujme zistenia príčin rozdielov v údajoch kvality povrchových vôd a v záujme vypracovania návrhu na ich elimináciu uskutočnili dve rokovania. K rokovaniam pripravili grafické podklady preukazujúce významné rozdiely v údajoch slovenskej a maďarskej strany zo vzoriek odoberaných na rovnakých miestach v rovnakom čase. Boli informovaní pracovnou skupinou KHV pre kvalitu vôd, že sa pripravuje nová metodika odberov a analytických postupov, ktorá sa začne uplatňovať v roku 2003. Na základe toho sa odborníci dohodli, že hodnotenie výsledkov monitoringu kvality povrchových vôd v roku 2003 sa zameria na posúdenie účinnosti zavedenie novej metodiky, za účelom čoho sa vypracovala aj tabuľka hodnôt povoleného rozptylu medzi údajmi slovenskej a maďarskej strany. Táto však nakoniec na rokovaní nebola prijatá. Hodnoty povolených rozptylov však prijala pracovná skupina KHV spolu s novou metodikou koncom mája a pre spoločné odberové miesta sa bude uplatňovať aj v spoločnom monitoringu.

4. Hodnotenie kvality podzemných vôd pozorovaných slovenskou stranou

Počínajúc hydrologickým rokom 2002 slovenská strana uskutočňuje hodnotenie kvality podzemných vôd v súlade s novou vyhláškou pre pitnú vodu č. 29/2002. Kópiu vyhlášky poskytla aj maďarskej strane.

5. Príprava zoznamu monitorovacích plôch pre účely spoločného monitorovania v rámci monitoringu lesa

V priebehu roka 2002 sa na slovenskej a maďsarskej strane uskutočnili terénne prehliadky monitorovacích plôch lesa. Na maďarskej strane sa navštívili hlavne plochy, ktoré zatiaľ neboli zaradené do vzájomnej výmeny údajov a mali by nahradiť plochy, ktoré sa z rôznych dôvodov ďalej nemonitorujú. Na slovenskej strane sú do vzájomnej výmeny údajov zaradené všetky monitorované plochy. V prípade výrubu monitorovacej plochy sa v monitorovaní bude pokračovať na novovysadenom poraste pri zachovaní stanovištných pomerov. Dendrometrické merania budú obnovené po 3-5 rokoch, pričom týždenné obvodové prírastky za v tom čase merajú na susednom poraste rovnakého veku a podobnými stanovištnými pomermi.

6. V rámci monitoringu bioty pokračovať v dlhodobom hodnotení fytocenológie, rozvoj spoločnej metodiky dlhodobého hodnotenia v prípade ostatných skupín

V prípade dlhodobého monitoringu bioty sa uskutočnili dve rokovania, na ktorých sa však len potvrdila ochota a potreba rozvíjať metodiku spoločného dlhodobého hodnotenia. Praktická realizácia sa však začala len v prípade dlhodobého hodnotenia fytocenológie a aj tu bola spolupráca prerušená.