8. ZÁVER

8.1.  Zhodnotenie plnenia návrhov a odporúčaní prijatých v Spoločnej výročnej správe za rok 1998

1. Posúdenie možnosti súčasného zaplavenia inundácie na oboch stranách

K problematike riešenia starého koryta Dunaja sa v apríli 1998 uskutočnilo rokovanie. Otázka riešenia starého koryta Dunaja naďalej ostáva viazaná na riešenie celého komplexu problémov v rámci dvojstranných rokovaní o realizácii rozsudku MSD v spore o vodnom diel Gabčíkovo-Nagymaros. Keďže rokovania zatiaľ nevyústili do vzájomne prijateľnej dohody, aj otázka starého koryta Dunaja ostáva otvorená.

2. Návrh zaradenia nových monitorovacích miest kvality povrchovej vody

Na úseku starého koryta Dunaja (rkm 1850-1811) sa v rámci monitoringu kvality povrchových vôd monitoruje kvalita na ďalších dvoch miestach, ktoré zatiaľ nie sú zaradené do výmeny údajov s maďarskou stranou. Keďže sa jedná o pomerne exponované lokality navrhujeme lokality v rkm 1843 (na prehrádzkou) a v rkm 1816 (v starom koryte Dunaja nad zaústením odpadového kanála) zaradiť do Spoločného monitoringu. V uvedených lokalitách sa sledujú ukazovatele kyslíkového režimu a ukazovatele indikujúce eutrofizáciu. Raz ročne sa na týchto lokalitách uskutočňuje aj odber sedimentov.

3. Možnosť spolupráce s Medzinárodnou monitorovacou sieťou

Pozorovacie lokality medzinárodnej monitorovacej siete v rámci Environmentálneho programu v povodí Dunaja, okrem profilov sledovaných v rámci kvality hraničných vôd, nespadajú do záujmového územia Spoločného monitoringu vplyvov dnovej prehrádzky. Rozvinutie určitej spolupráce by bolo možné v oblasti metodík používaných v rámci Environmentálneho programu v povodí Dunaja a v prípade ich vhodnosti postupné preberanie medzinárodných metodík do národných monitoringov.

4. Návrh zaradenia ďalších pozorovacích objektov na povrchovú a podzemnú vodu v oblasti inundácie

V záujme zlepšenia hodnotenia zmien hladín podzemných vôd v oblasti inundácie odborníci navrhujú zaradiť do výmeny údajov pozorovacie objekty na hladinu podzemných vôd. Za slovenskú stranu navrhujeme zaradiť 13 vodočtov budovaných nad líniami prehrádzok a doplniť sieť pozorovacích objektov na podzemnú vodu do počtu cca 20. Za maďarskú stranu sú do spoločného monitoringu navrhnuté pozorovacie objekty na povrchovú a podzemnú vodu na princípe reciprocity.

5. Hodnotenie údajov z viacerých pozorovacích objektov na kvalitu podzemných vôd

V národnej ročnej správe z monitorovanie prírodného prostredia za rok 1999 slovenská strana vyhodnotila všetky objekty, zaradené do výmeny údajov. Hodnotenie je kvôli prehľadnosti uskutočnené formou tabuliek, v ktorých sú uvedené krátke charakteristiky zmien koncentrácií jednotlivých ukazovateľov za celé dohodnuté obdobie, t.j. od 1.10.1992 do 31.10.1999.

6. Terénne prehliadky biologických monitorovacích plôch.

V priebehu roka 1999 sa uskutočnili terénne prehliadky monitorovacích plôch bioty, ktoré sú zaradené do spoločného monitoringu podľa Dohody. Maďarskí odborníci pre makrofyty, perloočky a veslonôžky monitoring vykonávajú celkovo na cca 40 monitorovacích plochách, so slovenskou stranou si však údaje o výsledkoch monitoringu vymieňajú len zo siedmych monitorovacích plôch. Odborníci oboch strán spoločne navštívili 5 monitorovacích plôch, na ktorých sa vykonáva monitoring makrofytov aj zooplanktónu a jednu monitorovaciu plochu, kde sa uskutočňuje iba monitoring perloočiek a veslonôžok. Na prehliadkach sa konštatovala potreba zosúladenia metodiky monitoringu makrofytov, ktorý každá strana uskutočňuje odlišným spôsobom. Ďalej bola konštatovaná požiadavka postupného navštevovania monitorovaných lokalít v čase vzorkovania alebo uskutočňovania pozorovaní na oboch stranách.