C. MANIPULÁCIA S VODOU

C.1  Bežná prevádzka

C.1.1  Odbery 

Odbery na úseku VD Gabčíkovo a VD Nagymaros sú uvedené v bode A.3 vrátane číselných hodnôt a tabuľky dotácií do Starého koryta Dunaja podľa “Medzivládnej dohody z r.1995...”.

Meranie odberov sa uskutočňuje:

-    v profile pod odberným objektom do Mošonského ramena

-    na S-VII (kanál Gabčíkovo-Topolníky) priamo na odbernom objekte, resp. MVE

-    Malý Dunaj - v profile vodomernej stanice pod novým vtokovým objektom, resp.  priamo  na MVE   Pálenisko

-    odberný objekt Dobrohošť – vodomerná stanica SHMÚ v km 0,420 prívodného  kanála do  ramennej sústavy na jeho ľavom brehu

-   dotácie Starého koryta Dunaja - meranie na stupni Čunovo:

a) do prietoku 400 m3.s-1 v energetickej prevádzke VE Čunovo hltnosťou turbín

b) mimo energetickej prevádzky VE Čunovo, resp. nad možnosti energetickej prevádzky t.j. nad 400 m3.s-1, pri prepúšťaní cez  hate do prietoku 3000 m3.s-1 pomocou  informatívnych konzumčných kriviek hatí (VÚVH) a stavu hladiny na ľavom  vtokovom krídle hate na obtoku do doby overenia konzumčných  kriviek na strednej hati.

c) pri prietoku nad 3000 m3.s-1 pomocou informatívnych konzumčných kriviek objektov  stupňa Čunovo a   stavu hladiny v zdrži  nad stupňom meranom rovnako ako ad b)

d) kontrolné meranie pre všetky hodnoty dotácie Starého koryta Dunaja podľa  údajov vo vodomerných profiloch Dobrohošť v km 1838,50 resp. súčet prietokov v profiloch Helena a Doborgaz

-  meranie pre odberný objekt do kanála S – VI (Chotárny kanál) sa uskutoční priamo na objekte;

-  pre nápustný objekt  v pravostrannom priesakovom kanáli PK km 17,260 tiež priamo na  objekte. 

Odbery vody sa merajú odčítaním hladín na vodočtoch umiestnených v hornej vode na jednotlivých objektoch a z merných kriviek.

Pre kontrolu odberov vody na VD sa stanovujú prietoky  v profile Bratislava-Devín a v profile  Medveďov. Rozdiel medzi týmito prietokmi sú straty a odbery.

Vzdutá hladina v zdrži sa bude merať na vodočte v Rusovciach rkm 1855,972 a na hati na obtoku rkm 1851,750. 

C.1.2  Zásady bežnej prevádzky 

Bežnú prevádzku na SVD G - N charakterizujú prietoky zamerané v profile Bratislava-Devín v rozsahu do 6000 m3.s-1, nastavenie hladiny na stupni Čunovo v rozsahu 131,10 - 130,10 m Bpv alebo zimná prevádzka, ak sa neprepúšťa ľad, pričom je nutné dodržať nasledovné podmienky:

-           funkčnosť objektov umožňuje plnenie prevádzkových úloh

-           je možné prevádzku dopredu plánovať

-           počas prevádzky je možné odstrániť v rámci plánovanej opravy a údržby prípadné škody

-           prevádzka nie je  alebo len do určitej miery je obmedzená (napr. plavba, údržba koryta a pod.).

Manipuláciami na objektoch SVD G-N je nutné:

a)  zabezpečiť plavbu

b)  zabezpečiť prietok 250-600 m3.s-1 do Starého koryta Dunaja podľa medzivládnej dohody  z apríla 1995

c)  zabezpečiť  odbery (Mošonské rameno, Dobrohošť, kanál S-VI., S-VII., Malý  Dunaj, Slovnaft, závlahy Rusovce, Čunovo).

d)  zabezpečiť energetické využitie prietokov Dunaja a to tak, že zostávajúci prietok po zabezpečení horeuvedených odberov (ad  a/ - c/ ) sa celý využije na výrobu elektrickej energie vo  VE Gabčíkovo .    

C.1.2.1   Pri bežnej prevádzke sa deň dopredu, v rámci prípravy prevádzky, určuje predpokladaný režim prevádzky VD Gabčíkovo na základe prognózy SHMÚ o prietoku v profile Bratislava-Devín na nasledujúci deň.

Prognóza prietoku z SHMÚ sa vydáva o 9:00 hod. Prognózovaný prietok sa rozdelí nasledovne:

a/   príslušné odbery v úseku VD Gabčíkovo

b/   dotáciu Starého koryta Dunaja podľa zásad „Medzivládnej dohody.... z 19.apríla 1995, z toho prietok cez VE Čunovo“

c/   dotáciu ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja na úseku derivačného kanála

d/   odber do S-VII (Gabčíkovo-Topolníky)

e/   energeticky využívaný prietok na VE Gabčíkovo a VE Čunovo pri súčasnom dodržaní predpísaného (VHD Gabčíkovo) hladinového režimu v zdrži. 

VHD Gabčíkovo, ktorý zodpovedá za všetky prietoky cez stupeň Gabčíkovo, určí prietokové množstvo na stupeň Gabčíkovo (očistené o odbery a dotácie) ako podklad pre zostavenie diagramu zaťaženia (v zmysle bodu e/) pre VE Gabčíkovo na nasledujúci deň. Diagramy zaťaženia pre VE Gabčíkovo budú zostavené tak, aby boli využité očistené prietokové množstvá v Dunaji v plnej miere.

Podľa uplatnenia z toho vyplývajúceho výkonu sa upraví prevádzka VE Gabčíkovo a  vodohospodársky režim (prietoky, dotácie, odbery atď.) na VD Gabčíkovo.

Postup a väzby účastníkov pri horeuvedených manipuláciach a  vzťahoch sú predmetom osobitných zmluvných záväzkov. 

C.1.3  Riadenie prevádzky VD Gabčíkovo 

Manipuláciu a hospodárenie s vodami na vodnom diele Gabčíkovo zásadne riadi vodohospodársky dispečing Gabčíkovo (VHD) prostredníctvom zodpovedného pracovníka VVB a smenového dispečera VHD,  v  súčinnosti s dispečingom SE-VE Trenčín. 

Vzájomné vzťahy a prepojenie jednotlivých organizácií zúčastnených na prevádzke VD Gabčíkovo do prietoku  6000 m3.s-1  v  Dunaji v profile Bratislava-Devín sú uvedené v grafickej prílohe: „Schéma riadenia  a toku informácií pri prevádzke vodného diela Gabčíkovo“.

C.1.3.1  Pri prietoku v Dunaji v profile Bratislava – Devín  do 6000 m3.s-1  riadi vodohospodársku prevádzku na VD Gabčíkovo VHD Gabčíkovo v spolupráci s energetickým dispečingom SE-VE Trenčín, podľa zásad  a postupom uvedeným v bode C.1.2.  

C.1.3.2   Pri prietoku nad  6000 m3.s-1  až do vyhlásenia II. stupňa PA (stav pohotovosti), t.j. pri vodnom stave vo vodomernom  profile Bratislava – Devín 750 cm (prietok 7420 m3.s-1) a  pri prognóze ďalšieho zvyšovania hladiny  – riadi vodohospodársky režim na VD Gabčíkovo  VHD Gabčíkovo.

Po vyhlásení II.stupňa PA riadi vodohospodársky režim na VD Gabčíkovo  VHD v súlade s Povodňovým plánom zabezpečovacích prác pred povodňami pre  SVD G-N a v súčinnosti s:

C.1.3.3 Spojenie jednotlivých dispečingov a spolupráca s obsluhami sa uskutočňuje pomocou telefonického spojenia  a s využitím diaľkového vodohospodárskeho kábla,  resp. elektronickou poštou. 

C.1.3.4 Riadenie plavebnej prevádzky v úseku rkm 1860,0 - 1811,0 Dunaja sa vykonáva z dozorne plavby na veži plavebných komôr na stupni Gabčíkovo, pri mimoriadnej plavbe cez Staré koryto Dunaja za súčinnosti veže na pomocnej plavebnej komore Čunovo  (príp. na hati Dunakiliti).

Vlastnú prevádzku preplavovania riadi počas bežnej prevádzky SVP OZ BA závod VD Gabčíkovo – vedúci smeny na plavebných komorách.

Koncepcia preplavovania cez objekty vodného diela Gabčíkovo sa riadi  Plavebným opatrením Štátnej plavebnej správy č.50/2004, ktorou sa ustanovujú pravidlá preplavovania plavidiel cez PLK VD Gabčíkovo. 

C.1.3.5 V odôvodnených mimoriadnych prípadoch, ktoré nie sú predmetom riadenia bežnej prevádzky, bude energetický dispečing SE-VE manipulovať s prietokmi tak, aby hladina v odpadnom a prívodnom kanáli a v zdrži Hrušov bola na úrovni požadovanej VHD Gabčíkovo.

Nariadiť takúto prevádzku môže iba službukonajúci dispečer riadiaceho VHD Gabčíkovo po oboznámení sa s prognózou vývinu hladín a po odsúhlasení s dispečingom SVP  OZ Bratislava, dispečingom ÉDUKÖVIZIG v Gyõri a ŠPS Bratislava.

Túto požiadavku na manipuláciu musí VHD Gabčíkovo oznámiť dispečingu SE-VE  minimálne 48 hodín vopred.

VHD Gabčíkovo,  SVP OZ Bratislava a  ÉDUKÖVIZIG Győr  oznámia dôvody takejto manipulácie splnomocnencom vlád a budú o ich priebehu informovať.

C.1.3.6 Organizácie vodohospodárskeho a energetického prevádzkovateľa si po vydaní „DMP pre SVD G-N na území SR, VII.aktualizácia“  každoročne do 31.marca, prípadne pri každej zmene personálneho obsadenia, vymenia zoznamy pracovníkov zúčastnených na dispečerskom riadení bežnej prevádzky SVD, vrátane telefónnych čísel, pre ich komunikáciu pre oblasti:

-       prípravy prevádzky

-       operatívneho riadenia prevádzky.

Organizácie zabezpečia, aby telefónne stanice na dispečingoch a v dozorni VE Gabčíkovo, cez ktoré sa zabezpečuje príprava a operatívne riadenie, boli vybavené záznamovým zariadením, s možnosťou archivácie hovorov. 

C.1.4  Prívodný kanál - základné regulácie.

Rozsah hladiny vody  v  “0” km prívodného kanála (25,15 km plavebnej dráhy) je 131,10 až  129,20 m Bpv. Prevádzkové nastavenie hladiny v uvedenom profile je limitované maximálnou rýchlosťou  vody, a to 1,5 m.s-1.

Kóta hladiny v rkm 1851,75 – pkm 37,50

mBpv

Dovolený max.prietok v prívodnom kanáli

m3.s-1

128,20

500

128,50

1 300

129,20

2 000

129,50

3 000

130,00

3 600

130,50

4 000

131,10

5 200

V prípade, že je z prevádzkových dôvodov potrebné znížiť hladinu v prívodnom kanáli, je možné pripustiť hladiny 128,50 m Bpv alebo až 128,20 m Bpv, kedy je ešte zabezpečená plavebná hĺbka 25 dm. Zníženie hladiny pod 130,10 m Bpv  sa považuje za mimoriadnu manipuláciu. 

Vtedy sú nasledovné max. prietokové možnosti:

Stupeň Čunovo   - stredná hať                                                                  2 190 m3.s-1    

                          - hať na obtoku                                                              330 m3.s-1

                          - hať v inundácii                                                              100 m3.s-1

                          - odber do Mošonského ramena                                      40 m3.s-1

Odber do M. Dunaja a Slovnaftu                                                               25 m3.s-1

Priesak a výpar                                                                                          57 m3.s-1

Prietok cez prívodný kanál (VE Gabčíkovo, Dobrohošť, S-VII)                500 m3.s-1


                                                                                       Spolu                3 242 m3.s-1 

Hladinu vody v prívodnom kanáli a v zdrži Hrušov možno na kóte 128,20 m Bpv udržať do prietoku v profile Bratislava - Devín 3242 m3.s-1. V prípade, že bude  prietok väčší aj hladina v zdrži Hrušov bude stúpať.

Na plánované zníženie hladiny pod 130,10 m Bpv (merané na stupni Čunovo) zabezpečí VHD  Gabčíkovo po dohovore s dispečingom SE-VE vopred súhlas ŠPS Bratislava, orgánu štátnej vodnej správy a  správcu toku a oznámi túto skutočnosť splnomocnencovi vlády pre SVD G-N. 

C.1.5  Stupeň Čunovo - manipulácia s vodou. 

Zásady manipulácie s vodou na stupni Čunovo sú stanovené tak, aby bol splnený  vodohospodársky a energetický režim a to:

1.         Zabezpečenie dotácie Starého koryta Dunaja vodou v množstvách podľa medzivládnej “Dohody o dočasnom vodohospodárskom režime....” z r.1995 a jeho energetické využitie do maximálnej prevádzkovej hltnosti turbín

2.         Dotácia Mošonského ramena Dunaja podľa “Dohody.....” z r.1995

3.         Umožnenie plavby cez PoPLK Čunovo

4.         V súčinnosti so stupňom Gabčíkovo prevedenie povodňových prietokov - časti prepúšťanej  do Starého koryta Dunaja

5.         Prevedenie ľadov v zimnom režime cez stupeň Čunovo do Starého koryta Dunaja

6.         Umožnenie preplavovania  stupňa Čunovo pre malé športové plavidla pomocou sklzu pre   športové plavidlá

7.         Prevedenie splavenín a plavenín. 

C.1.5.1  Zabezpečenie bežnej prevádzky na objektoch stupňa Čunovo 

Bežnou prevádzkou na stupni Čunovo sa rozumie prevádzka, keď podľa ”Dohody ...” medzi SR a MR sa do Starého koryta Dunaja prepúšťajú prietoky od 250 do 600 m3.s-1.

Tento prietok sa prepustí do Starého koryta Dunaja cez VE Čunovo (pozri bod C.1.5 ad1.), zvyšok cez strednú hať a minimálnym prietokom (cca 8 m3.s-1) cez hať na obtoku. Napriek tomu, že stredná hať  je k dispozícii, je možné prietoky určené pre strednú hať prepustiť cez hať na obtoku alebo hať v inundácií v súlade s prevádzkovými poriadkami týchto objektov. Prepúšťanie prietokov cez hať na obtoku a hať v inundácii je potrebné zabezpečiť tak, aby nedošlo k značnému zaťaženiu vývarov, výtokových dosiek a opevnení pod príslušnými haťovými poľami pri zohľadnení výšky hladiny dolnej vody.

Intenzita zvyšovania a znižovania prietoku vody do Starého koryta Dunaja je uvedená v bode C.5.6. 

M a n i p u l á c i a     s    v o d o u     n a    h a t i a c h

V čase, kedy je potrebné dotovať Staré koryto Dunaja vodou v množstve 250 – 400 m3.s-1 a vodná elektráreň Čunovo je v bezporuchovej prevádzke,  je stredná hať zahradená.

V prípade, že je odstavené z akýchkoľvek dôvodov jedno sústrojenstvo na  VE Čunovo, pri dotácii do Starého koryta do 300 m3.s-1, nahradí jeho prietok energetická prevádzka zvýšeným prietokom (výkonom) ostatných turboagregátov a stredná hať zostane zahradená.

Pri dotácii Starého koryta nad 300 m3.s-1 a sústrojenstva VE Čunovo z prevádzky (jeden a viac)  sa predpísaný dotačný prietok doplní prepustením cez strednú hať. Na strednej hati sa na prepustenie prietoku do Starého koryta prednostne využijú klapky haťových polí. Maximálny  prietok prepustený ponad jednotlivé klapky strednej hati je závislý na hladine v zdrži. Prepúšťanie prietokov ponad klapky strednej hate je nastavené v riadiacom systéme. Pri jednotlivých dôležitých hladinách v zdrži je možné prepustiť ponad jednu klapku nasledujúce max. množstvá: 

pri hladine 131,50 m Bpv. ........................ 210 m3.s-1

pri hladine 131,10 m Bpv. ........................ 156 m3.s-1

pri hladine 131,00 m Bpv. ........................ 143 m3.s-1

pri hladine 130,90 m Bpv. ........................ 133 m3.s-1

pri hladine 130,50 m Bpv. .......................... 96 m3.s-1

pri hladine 130,10 m Bpv. .......................... 65 m3.s-1

Uvedené množstvá sú stanovené z konzumčných kriviek  zostavených pri hydraulickom výskume na modeli a bude ich potrebné overiť (ociachovať) v priebehu prevádzky.

Z uvedeného vyplýva, že max. prietok v bežnej prevádzke /do 400 m3.s-1/ je možné prepustiť cez klapky haťových polí do hladiny v zdrži 130,90 m Bpv. Pri hladine v zdrži nižšej ako 130,90 m Bpv je možné :

- zdvihnúť klapky a potrebný prietok do Starého koryta prepustiť pod segmentami haťových polí strednej hate

Pri týchto manipuláciách je potrebné zaťažovať strednú hať vždy symetricky aj v prípade poruchy jedného haťového poľa.

Ak na strednej hati bude mať jedno pole  poruchu, prietok sa rovnomerne rozdelí na dve funkčné polia.

Pri prepúšťaní vyšších prietokov do Starého koryta Dunaja ako je 600 m3.s-1 sa  prietoky cez stupeň Čunovo rozdelia v takomto členení: 

Do Starého koryta Dunaja > 600 m3.s-1

Prietoky cez stupeň Čunovo 

do 1000 m3.s-1

VE a stredná hať 

1000 – 1200 m3.s-1

VE, stredná hať a hať na obtoku 

1200 – 1400 m3.s-1

VE, stredná hať, hať na obtoku a hať v inundácii

Pri dosiahnutí menšieho spádu na VE Čunovo ako je povolený (hmin = 3,5 m), VE Čunovo sa odstavuje a nastupuje čistá vodohospodárska prevádzka v zmysle bodu C.2 Manipulácia počas povodňových prietokov.

C.1.5.2  Dotácia Starého koryta Dunaja

Základnou funkciou stupňa Čunovo je zabezpečenie prietoku v Starom koryte Dunaja v zmysle „Dohody...1995.“ na jednotlivé mesiace v roku a v závislosti od prietoku na Dunaji v profile Bratislava - Devín, ktorý je určujúci pre celú manipuláciu.

Stanovená hodnota prietoku do Starého koryta Dunaja je 250 - 600 m3.s-1.

VE Čunovo spracováva všetok prietok do 400 m3.s-1. Stredná hať Čunovo zabezpečuje prepúšťanie vody  hneď  pri výpadku sústrojenstiev VE alebo pri prietokoch vyšších ako je 400 m3.s-1.

Energetická prevádzka VE Čunovo je zabezpečovaná pracovníkmi údržby z VE Gabčíkovo, sústrojenstvá na VE Čunovo sú diaľkovo ovládané z VE Gabčíkovo.

Prioritu má odber vody do Starého koryta Dunaja.

Tabuľka prietokov Dunaja v profile Devín a k nemu zodpovedajúci prietok pod stupňom Čunovo je uvedená v kap.A.3.2. 

C.1.5.3 Dotácia Mošonského ramena 

V zmysle „Dohody...1995.“ je stanovený odber do Mošonského ramena  množstvom 40 m3.s-1 po celý rok. To predpokladá sústavnú prevádzku obidvoch sústrojenstiev MVE Mošon s kapacitou spolu 20 m3.s-1 a obidvoch voľných ( jalových ) výpustov s kapacitou spolu 20 m3.s-1. Prietok 40 m3.s-1 do Mošonského ramena bude zabezpečený za nasledujúcich hydrologických a technických podmienok a to ak:

-        rozdiel hladín v zdrži Hrušov a v Mošonskom ramene pri odbernom objekte bude      minimálne   5,10 m

-        hladina v zdrži Hrušov bude minimálne na kóte 130,40 m Bpv.

-        hladina vody v Mošonskom ramene pri odbernom objekte nepresiahne kótu 125,30 m Bpv.

-        vtoky do odberného objektu budú voľné

-        v prípade plánovaných opráv alebo poruchy sústrojenstiev MVE Mošon, časti rozvodného systému, do ktorého pracuje  MVE alebo vypadne automaticky z prevádzky  energetické  zariadenie, kapacita odberného   objektu sa zníži o toto množstvo

-        na žiadosť maďarskej strany slovenská strana zredukuje prietoky na požadovaný časový úsek. 

C.1.5.4 Manipulácia s vodou na PoPLK Čunovo 

S ohľadom na stabilitu dna pod dolnou rejdou je možné cez PoPLK prepúšťať vodu až pri vyšších hladinách vody pod stupňom Čunovo, t.j. pri prietokoch v Starom koryte nad 5.500 m3.s-1 ( v profile Bratislava -Devín nad 9 000 m3/s ), kedy je dolná hladina na kóte cca 128,50 m Bpv.           

Pri haťovej prevádzke musia byť stredné aj dolné vráta zaaretované v otvorenej polohe. Manipuluje sa len s horným segmentom, dolný segment musí zostať v hradiacej zaaretovanej polohe. Výška prepadajúceho lúča ponad horný segment nesmie byť vyššia ako 3,7 m. 

C.1.5.5  Sklz pre športové plavidlá

Sklz pre športové plavidlá je po celú sezónu od začiatku marca do konca októbra v prevádzke za predpokladu, že dolná hladina pod stupňom Čunovo je na kóte 123,30 m Bpv.

Prívodný kanál ku sklzu je naplnený vodou, vtokové provizórne hradidlá sú vyhradené a malé športové plavidlá sa môžu kedykoľvek , ak je sklz voľný, preplavovať po prúde.

Možnosť preplavovania cez sklz je zabezpečená samoobslužným  systémom so svetelnou signalizáciou. Pri  jednom preplavení sa klapka po 5 min. samočinne vztýči a zahradí sklz. Potreba vody na jedno preplavenie má, pri prietoku cez sklz 2,50 - 3,0 m3.s-1,  celkový objem 750-900 m3.

Činnosť sklzu je z bezpečnostných dôvodov blokovaná pomocou riadiaceho systému ak:

1.  hladina v zdrži je pod kótou 129,60 m Bpv

2.  dolná hladina pod sklzom je pod 123,30 m Bpv.

C.1.5.6  Preplachovanie Starého koryta Dunaja 

Preplachovanie Starého koryta Dunaja pri zvýšených prietokoch resp. povodniach treba vykonať dvakrát v roku s dostatočným časovým odstupom.

Toto preplachovanie je dôležité z hľadiska vyplachovania sedimentov Starého koryta Dunaja.

V prípade doznievania povodňových prietokov:

- pri prietoku v Dunaji v profile Bratislava -Devín od 6 000 - 4 000 m3.s-1  prietok Starým  korytom  Dunaja do 2 500 m3.s-1, zvyšok, okrem odberov a strát (cca 180 m3.s-1) sa odvádza na VE Gabčíkovo (cca  2 320 - 1 320  m3.s-1),

- pri prietoku v Dunaji v profile Bratislava - Devín 4 999 - 3 500 m3.s-1,  prietok Starým  korytom  Dunaja max. 2 500 m3.s-1  (maximálny prietok, ktorý je možné  púšťať do Starého  koryta Dunaja určí  SVP OZ Bratislava a ÉDUKÖVIZIG Győr na základe hlásení hliadkovej služby  vykonávanej na oboch brehoch  Dunaja)  a zvyšok, okrem odberov a strát,  spracováva VE  Gabčíkovo.

Intenzita zvyšovania a znižovania prietoku vody do Starého koryta Dunaja je uvedená v bode C. 5.6.

Tieto manipulácie podliehajú odsúhlaseniu s maďarskou stranou (spoločný úsek Dunaja - Komisia pre hraničné vody ) a nariadi ju VHD Gabčíkovo so súhlasom  SVP OZ Bratislava  (správca toku ), SE a ŠPS Bratislava.

Začiatok tejto manipulácie minimálne 48 hod. dopredu nahlási VHD Gabčíkovo na dispečing SE-VE, SVP OZ BA orgánu štátnej vodnej správy, Štátnej plavebnej správe, splnomocnencovi vlády, maďarskej strane a orgánom štátnej správy v priľahlých obciach, t.j. v Dobrohošti, Vojke a Bodíkoch.

Okrem toho je potrebné raz za dva mesiace vo  vegetačnom období po dobu 48 hodín prepúšťať vodu striedavo cez hať v inundácii a cez hať na obtoku v množstve minimálne 250 m3.s-1 z dôvodu výmeny  vody  v priepichoch pod týmito objektami.

C.1.5.7 Preplavovanie plavenín a splavenín 

Na stupni Čunovo je možné preplavovať p l a v e n i n y cez všetky haťové polia.
Cez hať na obtoku a cez hať v inundácii sa plaveniny prepúšťajú nadvihnutím segmentov podľa potreby (množstvo plavenín, veľkosť plavenín). Plaveniny od vodnej elektrárne Čunovo  sa preplavujú na základe prevádzkovej potreby a požiadavky uplatnenej pracovníkom obsluhy VE Gabčíkovo. Preplavovanie sa uskutoční  cez strednú hať. Preplavovanie plavenín cez strednú hať sa uskutočňuje cez klapky haťových polí č.3 a 2.

Pri tejto manipulácii je nutná odstávka VE Čunovo. Realizáciu manipulácie je nutné dohodnúť dopredu s dispečingom  SE. Po preplavení plavenín na dolnú vodu sa klapky použitých haťových polí zahradia do hornej koncovej polohy. Odplavenie plavenín od haťových polí strednej hate je možné aj prepúšťaním vody pod segmentami. Počet použitých haťových polí a prepúšťaný prietok pod segmentami závisí od množstva plavenín.

 S p l a v e n i n y  z horného priepichu strednej hate sa prevedú cez stupeň Čunovo do Starého koryta minimálne raz za rok pri prietoku v Dunaji v profile Devín cca 6000 m3.s-1 a viac, kedy sa cez strednú hať prepúšťa cca 1000 m3.s-1 a viac.

Manipuláciu prepúšťania plavenín a splavenín nariaďuje VHD Gabčíkovo s obdobným postupom ako je uvedené v predošlom - ad C.1.5.6.

C.1.5.8  Zabezpečenie vody pre vodné športy 

Využitie umelého kanála pre vodné športy, s ohľadom na špecifičnosť prevádzky a len nepriamu väzbu na prevádzku VD Gabčíkovo sa riadia osobitným manipulačným poriadkom Umelý kanál pre vodné športy - Dočasný manipulačný poriadok schválený KÚ ŽP pod č.j. W/335/2001-ONR, dňa 10.01.2001.

Pokiaľ sa konajú športové akcie, do umelého kanála pre vodné športy sa napúšťa do 20 m3.s-1 vody pri úrovni hornej hladiny v zdrži 131,10 – 130,10  m Bpv. O toto množstvo sa prepúšťa menej cez objekty stupňa Čunovo do Starého koryta Dunaja. Prepúšťaný objem vody eviduje VHD Gabčíkovo.

Zabezpečenie potrebnej hladiny pod stupňom Čunovo - 123,50 m Bpv - len prepúšťaním prietoku 570 m3.s-1,  po dohode s dispečingom Dunakiliti. 

C. 1.5.9 Čiastočná záplava pravostrannej ramennej sústavy

Zaplavenie je potrebné jedenkrát v roku, v mesiacoch apríl, máj alebo jún, pokiaľ teplota vody v profile Rajka dosiahne hodnotu +10°C a prietok Dunaja v profile Bratislava – Devín prekročí v prognózovanom období hodnotu 2500 m3.s-1.

K zaplaveniu slovenská strana zabezpečí prietok do Starého koryta Dunaja po dobu 14 dní v množstve 800 m3.s-1. Zaplavenie iniciuje maďarská vodohospodárska organizácia (EDUKÖVIZIG) 3 dni pred jej začatím. V prípade súhlasu slovenskej strany zaplavenie je možné začať aj skôr.

Počas zaplavovania hladina vody v profile Hamuliakovo km 1849,600 nesmie prekročiť kótu 124,0 m Bpv.

Maďarská vodohospodárska organizácia zaplavovanie preruší a bude pokračovať normálna prevádzka ak prietok Dunaja v profile Bratislava-Devín klesne pod 1500 m3.s-1.

Ak sa vytvoria podmienky aj na preplachovanie Starého koryta Dunaja a zaplavenie pravostrannej ramennej sústavy Szigetközu na dotáciu vody, tak sa preplachovanie môže uskutočniť súčasne so zaplavením ramennej sústavy Szigetközu.

Prepúšťaný prietok do Starého koryta Dunaja na preplachovanie koryta aj v prípade súčasného zaplavenia inundácie bude v trvaní 14 dní - 800 m3.s-1.

Po uskutočnení zaplavenia experti oboch vodohospodárskych organizácií vyhodnotia jej priebeh a stanovia, aké množstvo vody sa prepustilo navyše oproti prepúšťanému množstvu podľa normálnej prevádzky. Množstvo prepúšťané navyše sa započíta do priemerného prietoku 400 m3.s-1stanoveného medzištátnou dohodou z 19. apríla 1995.

C.1.6  Stupeň Gabčíkovo - hladinový režim prevádzky 

Hladinový režim stupňa Gabčíkovo je permanentné dynamické nastavovanie hladín jednotlivých objektov VD Gabčíkovo, a to od VE Gabčíkovo až po horné vzdutie  stupňa Čunovo v závislosti od prietoku v profile Bratislava-Devín, ročného obdobia, počtu prevádzkyschopných sústrojenstiev na VE Gabčíkovo, pri rešpektovaní podmienok plavby a odberov vôd.

Prevádzka VD Gabčíkovo sa riadi podľa údajov uvedených v Tabuľkách hladinového režimu prevádzky. Tieto tabuľky budú v dobe platnosti tohto DMP aktualizované na základe analýzy hladín a prietokov za roky prevádzky do konca r.2004. Aktualizované tabuľky  budú vydané ako doplnok ku DMP pre SVD G-N na území SR, aktualizácia VII. 

C.1.6.1  Hospodárenie s vodou

Na určenie spôsobu hospodárenia s vodou v úseku VD Gabčíkovo rkm 1860 až 1811 Dunaja, sú rozhodujúce tieto údaje: 

a)     Prietok v Dunaji v profile Bratislava - Devín (vodočet) 

b)    Odbery a straty v úseku Dunaja Bratislava - Sap (vybrané z odseku A.3) 

          - Odber do M. Dunaja a Slovnaft                                                         25 m3.s-1

          - Odber do Mošonského ramena Dunaja                                              40 m3.s-1

          - Odber do ľavostrannej ramennej sústavy  Dunaja (Dobrohošť)           38 m3.s-1

          - Straty výparom a priesakmi do podložia  (odborný odhad)                  57 m3.s-1

          - Strata vody preplavovaním a odberom do S-VII                                 20 m3.s-1

           ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

            spolu odbery a straty                                                                           180 m3.s-1                                                                                                                               

c)    Pri vyšších prietokoch v Dunaji  (nad 6000 m3.s-1) sa odberný objekt do ľavostrannej ramennej sústavy Dobrohošť   použije ako odľahčujúci objekt a prepúšťa sa ním cca 120 m3.s-1, potom celkové odbery a straty sú                                    300 m3.s-1 

Prepúšťanie max. prietokov cez stupeň Čunovo v profile rkm 1851,75 do Starého koryta Dunaja (horná hladina zdrže 131,10 m Bpv) 

(Vo VE Gabčíkovo pracuje 5 strojov)

Prietok v Dunaji do

Prepúšťanie max. prietokov do Starého koryta Dunaja

4 000 m3.s-1 

250 – 600 m3.s-1

4 000 – 8 000 m3.s-1 

600 – 4 720 m3.s-1

9000 m3.s-1 

5 840 m3.s-1

10 000 m3.s-1 

6 970  m3.s-1

10 600 m3.s-1 

7 520  m3.s-1

d)  Max. prietočnosť VE Gabčíkovo (pracuje 8 strojov) 

Prietok v Dunaji do

Prietoky cez stupeň Gabčíkovo

4 500 m3.s-1 

do 3 720 m3.s-1

4 500 – 5 500 m3.s-1 

3 720 – 4 720 m3.s-1

5 500 – 8 000 m3.s-1 

4 720 – 4 100 m3.s-1

9 000 – 10 600 m3.s-1 

2 800  m3.s-1

Podrobnejšie spracovanie hladinovej regulácie prevádzky VD Gabčíkovo je v tabuľkách Vodné dielo Gabčíkovo - hladinový režim prevádzky (v časti G.1 Merné krivky a grafy tohto manipulačného poriadku), ktoré boli vypracované na podklade teoretických kriviek hladín stanovených výpočtom VÚVH a podľa doterajších výsledkov prevádzky nezodpovedajú presne skutočnosti.      

e) V prípade výpadku VE Gabčíkovo z prevádzky (prietok 0,0 m3.s-1)

počas povodňových prietokov nad cca 8400 m3.s-1,  musia plavebné komory, po akumulácii vody v zdrži Hrušov na kótu 131,50 m Bpv (vodočet hať na obtoku), previesť prietoky cez obtoky  (max. 2 x 610 m3.s-1) a až následne využiť haťovú prevádzku plavebných komôr. Ich kapacita je pri hornej hladine 131,50 m Bpv 2 x 1400 m3.s-1

f)       Prietočnosť stupňa Čunovo

Prietočnosť stupňa Čunovo (celková) pri hornej hladine v zdrži na kóte  131,50 m Bpv dolnej hladine cca 129,00 m Bpv 

Objekty stupňa Čunovo

Prietočnosť   - pri hornej hl. 131,50 mBpv

                      - pri dolnej hl. 129,00 mBpv

Odberný objekt a MVE Mošon. r.

0,0 m3.s-1

Hať v inundácii (všetkých 20 polí vyhradených)

5 830 m3.s-1

VE Čunovo

0,0 m3.s-1

Stredná hať (do plného koryta)

3 800 m3.s-1

Po PLK  cca

200 m3.s-1

Hať na obtoku

1 370 m3.s-1

Spolu

11 200 m3.s-1

C.1.6.2  Programové odstavenie VE Gabčíkovo

Manipulácia s vodou pri programovom odstavení vodnej elektrárne Gabčíkovo je pre celkovú prevádzku vodného diela Gabčíkovo, vrátane plavby pod Sapom,  bez problémov.

Programové odstavenie VE Gabčíkovo najskôr dohodne dispečing SE-VE s VHD Gabčíkovo. VHD Gabčíkovo pripraví návrh  a  oznámi túto manipuláciu:

            - SVP OZ Bratislava,

            - ŠPS  Bratislava,

            - ÉDUKÖVIZIG Győr

VHD s navrhnutou manipuláciou oboznámi Splnomocnenca vlády pre výstavbu a prevádzku  SVD G -N a vodohospodársky orgán.

Termín odstavenia VE Gabčíkovo musí byť oznámený ŠPS Bratislava 14 dní vopred.

VHD Gabčíkovo zabezpečí pre tento prípad riadenie vodohospodárskej prevádzky na objektoch VD Gabčíkovo nasledujúcim spôsobom: 

1/       Hladina v zdrži Hrušov sa pred začiatkom odstavenia upraví na max. prevádzkovú hladinu, t.j. na kótu 131,10 m Bpv.

2/       Objektami stupňa Čunovo sa začne min. 5 hodín pred začiatkom odstávky VE Gabčíkovo prepúšťať okrem dotácie 250 - 600 m3.s-1 ďalších 1250 - 900 m3.s-1 (spolu 1500 m3.s-1),  pričom VE Gabčíkovo po túto dobu bude spracovávať množstvo vyplývajúce z hladinovej regulácie pre príslušný prietok v Dunaji v profile Bratislava-Devín.

3/       V dobe odstávky VE Gabčíkovo sa všetok prietok v Dunaji (profil  Devín), okrem odberov do Malého Dunaja, do Mošonského ramena a do ľavobrežnej ramennej sústavy bude prepúšťať cez objekty Čunova do Starého koryta Dunaja.

4/       Po skončení programovej odstávky sa postupne obnoví prevádzka VE Gabčíkovo s prietokom odpovedajúcim prietoku v Dunaji v profile Bratislava-Devín a Tabuľkami hladinového režimu prevádzky. Zároveň sa zreguluje prietok na objektoch stupňa Čunovo na predpísanú hodnotu  podľa  programu pre dotáciu Starého koryta Dunaja.

C.1.6.3 Havarijné odstavenie VE Gabčíkovo 

Havarijné odstavenie VE Gabčíkovo je stav, keď VE nie je schopná vyviesť elektrický výkon bez predchádzajúceho upozornenia.

Je nebezpečné predovšetkým z hľadiska plavby pod VE Gabčíkovo a na brodových úsekoch Dunaja pod vyústením odpadového kanála a prevádzky kompy v prívodnom kanáli VE Gabčíkovo.

Pre zabránenie vzniku následných havarijných udalostí v plavebnej prevádzke je  v tomto prípade je potrebné:

a/ V prípade ohrozenia musí dozorňa plavby bezodkladne vyrozumieť plavidlá nachádzajúce sa v brodových úsekoch  v rkm 1790-1811  toku Dunaja 

b/ V prívodnom kanáli treba okamžite prerušiť naloďovanie a vyloďovanie osôb a vozidiel na kompe (prievoze) s tým , že na príjazdových rampách sa nesmú nachádzať žiadne vozidlá a osoby. Kompa musí okamžite vyplávať na voľnú plochu a musí sa zdržiavať v dostatočnej vzdialenosti od brehu. 

c/ V prípade výpadku 3 a viac TG VE Gabčíkovo z prevádzky prechádza 2 a  viac TG do bezenergetickej prevádzky (BP) pre zmiernenie vlny v prívodnom a odpadovom kanáli. Jeden stroj je určený pre nábeh do turbínovej prevádzky pre zabezpečenie vlastnej potreby stupňa. TG v režime BP majú hltnosť cca 200 m3.s-1 a sú automaticky odstavované v  4 minútovom intervale. V prípade výpadku 2 resp. 1 TG stroje neprechádzajú do režimu BP.

Informácia o výpadku VE je signalizovaná automaticky, riadiaci pracovník dozorne plavby si stav o výpadku VE okamžite overí telefonicky na VE a zabezpečí: 

●     u  obsluhy plavebných komôr okamžité otváranie obtokov na  komore, ktorá je mimo plavebnej prevádzky (dolné vráta sú otvorené, ak nie, predchádza otvorenie vrát pred začatím otvárania obtokov) čím sa dosiahne postupne prietok do dolnej vody (pri hladine cca  131,00  m Bpv) cca 760 m3.s-1 a spolu s VE podstatne zmiernia zápornú vlnu v odpadnom kanáli a Starom koryte Dunaja.      

●     urýchlene uvoľní plavebnú komoru, ktorá je v plavebnej prevádzke, vyprázdni ju a otvorí dolné vráta

●     uvoľní hornú a dolnú rejdu od plavidiel, pričom v hornej rejde sa plavidlá vyviažu podľa bodu „Bezpečnostné opatrenia pre plavbu“

●     upozorní plavidlá nachádzajúce sa v prívodnom kanáli a osobitne oboznámi so vzniknutou situáciou obsluhu kompy (prievozu).

●     ak medzičasom nedôjde k znovuuvedeniu sústrojenstiev VE do prevádzky otvoria sa obtoky aj na druhej plavebnej komore tak, aby aj pri úplnom výpadku VE po 20 minútach prepúšťala do dolnej vody množstvo vody, ktoré pritekalo k VE pred výpadkom, maximálne  2 x 760  m3.s-1  t.j. 1520  m3.s-1.

●     po nábehu sústrojenstiev VE do prevádzky sa postupne uzatvoria vtoky obtokov a obnoví sa preplavovanie cez príslušnú komoru.

●     v mimoriadnych prípadoch, ak nebude možné z akýchkoľvek dôvodov prepúšťať vodu cez obtoky plavebných komôr, bude potrebné nahradiť výpadok prietoku VE haťovou   prevádzkou na plavebných komorách po ich vyprázdnení a uvoľnení rejd od lodí  (vyviazanie lodí v hornej rejde na  jej hornom konci) a otvorení dolných vrát a ich  zaaretovaní v otvorenej polohe (prevádzka podľa osobitného prevádzkového predpisu). 

Haťová prevádzka sa bude uskutočňovať tak, že v jednej z  plavebných komôr, cez ktorú sa  nepreplavuje sa otvoria odkalovacie potrubia a sklopia horné segmentové vráta úplne, čím sa  do dolnej vody bude prepúšťať cca 1200 m3.s-1. Pri tejto prevádzke sa vopred otvoria dolné  vráta a zaaretujú v otvorenej polohe a horná aj dolná réjda musí byť voľná, bez plavidiel.Rýchlosť vody v rejdach v napojení na PLK je cca 2,2 m.s-1.

Pri nábehu sústrojenstiev VE Gabčíkovo do prevádzky sa vztýčia segmentové vráta horného  zhlavia do hornej polohy a uzatvoria sa výtoky z tejto PLK (ak boli otvorené) a cez PLK sa  začne normálna (bežná) prevádzka.

Po každej takejto haťovej prevádzke prevádzkovateľ plavebných komôr prekontroluje dno v hornej rejde v mieste napojenia na PLK (predovšetkým pri hornom konci stredného rozdeľovacieho múru plavebných komôr) a túto kontrolu zdokumentuje. 

d/ Riadiaci pracovník plavby po overení výpadku VE Gabčíkovo z prevádzky (bod c/) okamžite oznámi túto skutočnosť príslušným plavebným orgánom a na VHD Gabčíkovo, ktorý preberá riadenie vodohospodárskej prevádzky na stupni Gabčíkovo a riadi pracovníkov obsluhy PLK podľa postupu uvedeného v bode c/.

V prípade, že by výpadok VE mal charakter trvalejšieho rázu (nad 6 hodín), potom VHD Gabčíkovo nariadi príslušnú úpravu manipulácie na stupni Čunovo tak, aby haťová prevádzka obtokmi na PLK netrvala dlhšie ako cca 6 hodín. 

C.1.6.4 Prevádzka VE pre oblasť regulácie výkonu 

C.1.6.4.1 Prevádzka VE  pre oblasť regulácie výkonu

Tento spôsb prevádzky je možný v rámci energetického dispečerského riadenia uplatniť len pri prietoku v profile Bratislava-Devín  Q = 1 880  m3/.s -1 a viac. Maximálna odchylka prietoku na VE môže byť najviac 300 m3.s-1 s dobou trvania max. 1 hodinu s podmienkou, že na brodových úsekoch Sap - Medveďov sa udrží plavebná hĺbka a maximálny rozkyv hladiny nebude väčší ako 30 cm. 

C.1.6.4.2 Prevádzka VE Gabčíkovo pri silných vetroch

Po oznámení SHMÚ o prognóze vetra v oblasti Gabčíkova o rýchlosti 15,0 m.s-1 a viac, od severovýchodu po západ (cez sever), VHD Gabčíkovo požiada dispečing SE-VE  o zníženie hladiny v prívodnom kanáli pri VE Gabčíkovo na kótu 130,30 mBpv    zvyšovaním  prietoku cez VE Gabčíkovo pokiaľ je to možné.   

Pri predpovedanom poklese vetrov pod 15,0 m.s-1 VHD v súčinnosti s D-SE-VE stanovia spôsob zvýšenia hladiny na úroveň podľa zásad hladinového režimu podľa bodu C.1.6. 

Tieto manipulácie sa uskutočnia po oznámení prognózy rýchlosti vetra od SHMÚ faxom a e-mailom.

Len vo výnimočných prípadoch náhleho vzniku horeuvedených situácii možno oznámenie zrealizovať telefonicky a e-mailom.

VHD Gabčíkovo súčasne sleduje rýchlosť vetra na anemometri inštalovanom na strednom múre na hornom zhlaví plavebných komôr. V prípade, že zvýšenie prietoku (a tým aj výkonu) cez VE nebude možné, musí sa zníženie hladiny uskutočniť zvýšenou dotáciou Starého koryta Dunaja, pri dodržaní všetkých zásad pre manipuláciu s prietokmi do Starého koryta Dunaja, t.z. splnenie oznamovacej povinnosti,  rýchlosti zvyšovania prietokov a pod.

V dobe platnosti tohto DMP bude predĺžená línia vlnolamov na pravostrannej hrádzi prívodného kanála pri stupni Gabčíkovo a po jej ukončení stratí tento bod (C.1.6.4.2) platnosť. 

C.1.6.4.3 Prevádzka pre oblasť regulácie s využitím tolerančných hraníc úrovne hladiny v zdrži Hrušov nad stupňom Čunovo

Táto prevádzka je možná v rámci energetického riadenia vodnej elektrárne Gabčíkovo tak, že pri doplňovaní nádrže musí  byť  zachovaný  v brodovom úseku v rkm 1811 - 1791 prietok stanovený v príslušnom dni podľa hladinového režimu - min. 1 400 m3.s-1.

C.1.6.4.4 Tolerančné pásma úrovne hladinovej regulácie

Tolerančné pásma úrovne hladinovej regulácie v zdrži Hrušov nad stupňom Čunovo, v prívodnom kanáli a na VE Gabčíkovo slúžia na:

- udržanie hladiny energetickou prevádzkou v uvedených tolerančných medziach

- tlmenie náhlych prietokových zmien v Dunaji

- obmedzenie vplyvu vĺn pri silných vetroch na hladinovú reguláciu

- mimoriadne manipulácie s vodou na stupni Gabčíkovo pri osobitnom preplavovaní  lodí pod VE Gabčíkovo

- poskytnutie minimálnych zmien energetického zaťaženia v elektrizačnej sústave.

Všeobecne platia tieto tolerančné odchýlky:

            - pri prietoku v Dunaji (v profile Devín) do 1700 m3.s-1 v rozsahu ±4 cm

            - pri prietoku v Dunaji (v profile Devín) viac ako 1700 m3.s-1 v rozsahu ±15 cm

            - pri prietoku v Dunaji (v profile Devín) 2400 –  4500 m3.s-1 v rozsahu ±25 cm

Tieto spôsoby prevádzky sú možné v rámci energetického riadenia VE Gabčíkovo za týchto predpokladov:

            - zmeny prietoku pod VE Gabčíkovo nesmú spôsobiť rozkyv hladiny v brodovom úseku rkm 1811 -  1791 viac ako 10 cm oproti ustálenému stavu hladiny

            - pri prietoku VE Gabčíkovo do 1400 m3.s-1 sa musí prevádzať cez VE Gabčíkovo  denné množstvo  stanovené VHD Gabčíkovo pri rozdelení prietoku v Dunaji (v  profile Devín) na jednotlivé odbery a  dotácie

           -  pri  dennom prietoku stanovenom VHD Gabčíkovo na VE Gabčíkovo väčšom ako 1400 m3.s-1 je  možné doplňovanie obsahu nádrže pri zachovaní prietoku pod VE Gabčíkovo (v odpadovom kanáli)  min. 1400 3.s-1 a súčasnom splnení podmienky  max. rozkyvu hladiny v km 1811 - 1791

           - stúpanie  resp. klesanie prietoku cez VE Gabčíkovo nesmie presiahnuť hodnotu 200 m3.s-1 za 1 minútu plynulým prechodom

           - hladina v zdrži Hrušov na stupni Čunovo nesmie klesnúť pod min. prevádzkovú  hladinu, t.j. 130,10 m Bpv a stúpnuť nad max. prevádzkovú hladinu,   t.j. 131,10 m Bpv.

C.1.6.4.5 Prevádzka na stupni Gabčíkovo pri výpadku sústrojenstiev VE.

C.1.6.4.5.1    V prevádzke sú len TG1 a TG2 do 110 kV systému a 400 kV systém nie je k dispozícii: - potom pri výpadku 1 TG obsluha  PLK ihneď otvára dolné vráta komory, ktorá nie je v prevádzke a po ich otvorení otvorí všetky vtoky a výtoky plniaceho systému  tejto komory a dotuje tak dolnú vodu množstvom cca 610 m3.s-1 do tej doby,  pokiaľ nie je   uvedený vypadnutý turboagregát znova do prevádzky. 

C.1.6.4.5.2    Bezenergetická prevádzka vzniká len pri výpadku 3 a viac TG. 

C.1.7 Manipulácia na ďalších objektoch vodného diela Gabčíkovo

Hladinový režim v priesakových a odvodňovacích kanáloch vedľa zdrže a derivačného  kanála VD Gabčíkovo má charakter bezpečnostný (vztlak, kritický sklon tlakovej čiary, množstvo priesaku a pod.), ale majú za úlohu aj priaznivo ovplyvniť hladinu podzemných vôd  v okolí vodného diela.

C.1.7.1. Polder v pravostrannej inundácii zdrže           

Manipulácia na objektoch poldra je rozdelená do dvoch fáz:

I.fáza

Do prietoku v Dunaji v profile Bratislava -Devín približne 4 000 m3.s-1, pri hladine131,10 m Bpv v zdrži Hrušov, treba udržovať hladinu vody v odvodňovacích kanáloch a ramenách poldra hrádzovým výpustom z poldra do priesakového kanála na kóte 128,75 m Bpv. Táto hladina odpovedá kóte hornej hladiny vody na vzdúvacom objekte pravostranného priesakového kanála v km 4,6. Týmto objektom sa odvádzajú priesakové vody z odvodňovacej sústavy poldra do priesakového kanála. V tejto fáze je nápustný objekt poldra uzavretý.

II. fáza

Ešte pred prepadaním vody do poldra prelivom na hornom konci ohrádzovania poldra pri stúpajúcej tendencii prietokov v Dunaji, sa uzatvorí hrádzový výpust do pravostranného priesakového kanála a otvorí sa postupne nápustný objekt, čím sa začne polder predpĺňať a keď začne plnenie prelivovou hranou na hornom konci, polder bude už asi na 80 % naplnený. Po poklesnutí prietokov na Dunaji ostáva hrádzový výpust uzavretý a nápustný objekt otvorený do vyrovnania hladín v poldri a v zdrži. Po dosiahnutí vyrovnania sa uzavrie nápustný objekt a voda z poldra sa vypúšťa dávkovane v množstve do 8,0 m3.s-1 do pravostranného priesakového kanála zdrže Hrušov. Po vypustení vody z poldra plynule nastáva stav popísaný v I. fáze.

Pri nedostatku vody v pravom priesakovom kanáli pre závlahovú čerpaciu stanicu je možné dotovať priesakový kanál zo zdrže cez nápustný objekt a hrádzový výpust chýbajúcim množstvom vody. 

C.1.7.2. Ľavostranný priesakový kanál zdrže 

Súčasťou ľavostranného priesakového kanála je Čilistovský kanál a  preložka kanála Hamuliakovo - Dobrohošť.

Čilistovský kanál je ovládaný hrádzovým výpustom v km 0,630.V období nízkych prietokov sa v kanáli nad vzdúvacím objektom  v km 6,248 nevyskytuje voda a pod týmto  objektom je hladina vody max.1,0 m nad dnom. V období stredných prietokov  v Dunaji sa kanál napĺňa v celej dĺžke.

Všetky vzdúvacie objekty vrátane hrádzového výpustu na Čilistovskom kanáli treba držať zatvorené, aby kanál netvoril drén a neznižoval hladinu podzemnej vody.

Hrádzový výpust na kanáli Hamuliakovo -Dobrohošť musí byť zatvorený.

V období povodní hrádzový výpust na Čilistovskom kanáli  musí byť uzavretý a prepadové hrany hradiacich konštrukcií vzdúvacích objektov na ľavostrannom priesakovom kanáli  treba nastaviť tak, aby na jednotlivých objektoch boli na kóte:

Objekt

(km)

Normálna prevádzka

Minimálna mBpv

Normálna prevádzka

Maximálna mBpv

Povodňová prevádzka

2,029

120,90

121,30

123,47

3,122

122,30

122,60

123,50

6,248

123,50

123,80

124,50

7,938

124,50

124,80

125,30

11,355

125,40

125,80

126,45

13,060

126,80

127,20

127,70

16,875

128,20

128,20

128,90

19,690

128,60

129,20

130,50

Hladiny uvedené v tomto prehľade sa rozumejú ako horné hladiny nad príslušným vzdúvacím objektom. Počas povodne, ktorá sa propaguje zo Starého koryta Dunaja cez priepust v km 4,0 do ľavostranného priesakového kanála, sú vzdúvacie objekty ĽPK v km 2,029 a 3,122 zahradené.

Do ľavostranného priesakového  kanála  prívodného kanála treba odvádzať dostatok vody pre odbery do A-VII, B-VII, C-VII a príp. S-VII.

V období ľadových úkazov všetky objekty ľavostranného priesakového kanála zdrže  (v km 2,029; 3,122; 6,248; 7,938; 11,355; 13,060; 16,875; 19,690) a hrádzový výpust na Čilistovskom kanáli sú zahradené (zatvorené). 

C.1.7.3.Priesakový kanál pozdĺž spojovacej hrádze 

V období nízkych prietokov v Dunaji je priesakový kanál pozdĺž spojovacej hrádze takmer bez vody. Hladina vody je ovplyvnená hladinovým režimom v ramennej sústave.

V období stredných prietokov v Dunaji je hĺbka vody v kanáli 0,5 - 1,0 m. Aby nedošlo k zníženiu hladiny podzemných vôd bude vzdúvací objekt v km 0,122 uzatvorený.

V období povodní treba vzdúvacím objektom regulovať hladiny tak, aby bola nad objektom predpísaná povodňová hladina.

V období ľadových úkazov treba pri objekte rozrušovať ľad.

Hladiny v priesakovom kanáli na spojovacej hrádzi:                           

Vzdúvací objekt

km 0,122

Min. hladina

118,80

Max. hladina

119,30

Povodňová hladina

120,85

C.1.7.4. Pravostranný priesakový kanál zdrže 

Podľa skúseností v období nízkych a stredných vodných stavov  v Dunaji sa v časti priesakového kanála obyčajne nevyskytuje voda. Vzdúvacie objekty treba držať uzavreté, aby  v  prípade náhleho zvýšenia hladiny v Dunaji nevznikla záplava v dolnom úseku kanála. Rozdiel hladín nad a pod vzdúvacím objektom v km 2,352 nesmie byť väčší ako 1,7 - 2,0 m

V období povodní vzdúvacie objekty v km 2,352; 4,600 a 7,988 musia byť uzavreté, aby sa znížilo priesakové množstvo (vyššia hladina v kanáli), ktoré treba transportovať na maďarské územie a preto, aby sa znížil protitlak k vonkajšej hladine.

V období ľadových úkazov vzdúvacie objekty treba prevádzkovať rovnako, ako v období povodne. 

Vzdúvací objekt

km

Min. hladina

mBpv

Max. hladina

mBpv

Povodňová hladina

mBpv

2,352

127,15

127,15

128,15

4,600

128,15

128,15

128,75

7,988

129,35

129,35

130,15

 Dolnú hladinu pod objektom v km 2,352 možno zabezpečovať objektom, ktorý je na  maďarskom území, a preto je potrebná spolupráca s maďarskou vodohospodárskou organizáciou. Podľa “Dohody..1995.” a jej prílohy č.1 je prietok v pravostrannom kanáli Q=3,0 m3.s-1. Pri nedostatku vody v pravostrannom priesakovom kanáli je možné chýbajúce množstvo vody, v prípade požiadavky maďarskej strany, dodávať zo zdrže cez nápustný objekt a hrádzový výpust poldra.

Prevádzková hladina pod vzdúvacím objektom v km 2,352 pravostranného priesakového kanála je 125,40 m Bpv.

K hladinám v priesakových kanáloch treba zásadne poznamenať, že nie sú nemennou hodnotou, ale musia sa modifikovať podľa aktuálnej potreby. Zmenu však možno realizovať len po prerokovaní jej návrhu s vodoprávnym  orgánom. 

C.1.7.5.Ľavostranný priesakový kanál prívodného kanála VD Gabčíkovo 

Napája sa na ľavostranný priesakový kanál zdrže a privádza priesaky ľavostrannej hrádze a z priľahlého úseku prívodného kanála k priepustu v km 4,0, ktorým sa priesakové vody dostavajú do sústavy dunajských ramien.

V úseku km 4,0-17,0 ĽPK odvádza vodu pre závlahy a je zaústený do kanála S -VII pri Gabčíkove. Prietoky sú závislé na potrebe odberu do kanála S - VII. Manipulácia je zabezpečená v km 4,0 prívodného kanála VD Gabčíkovo.

Na kanáli sú dva vzdúvacie objekty (VO) v km 9,600 a v km 14,810 s hradiacim zariadením dvojstavidlové uzávery na elektromotorický pohon a tri odberné objekty do kanálov A-VII, B-VII a C-VII.

Z dôvodu trvale nízkych vodných stavov na ĽPK v úseku 4,00 až VO km 9,600 bola vybudovaná kamenná prehrádzka v km 7,00. Vybudovaním prehrádzky sa zlepšil hladinový režim v tomto úseku v priemere o 20 cm. 

Manipulácia na vzdúvacích objektoch: 

Ľavostranný priesakový kanál

Vzdúvací objekt

km

Hladina  vody minimálna

– prevádzkový stav

mBpv

Hladina vody maximálna

– prevádzkový stav

mBpv

9,600

117,00

117,00

14,810

114,70

115,00

C.1.7.6. Pravostranný priesakový kanál prívodného kanála VD Gabčíkovo

Kanál odvádza priesakovú vodu z prívodného kanála do odpadového kanála VE Gabčíkovo. Vzdúvacími objektami udržuje hladinu podzemnej vody na požadovanej úrovni. V dobe povodňových stavov  priesakový kanál zachytáva priesaky pod inundačnou hrádzou z Dunaja. Maximálny prietok pri povodňovom stave je 21,7 m3.s-1 a pri priemernom stave 8,9 m3.s-1.

Na kanáli je vybudovaných päť vzdúvacích objektov v km 2,200,v km 5,500, v km 7,500, v km 9,500, v km 13,100 a výustný objekt  do odpadového kanála v km 17,480 pravostranného priesakového kanála prívodného kanála. Hradené sú dvojstavidlovými uzávermi s elektromotorickým pohonom. 

Manipulácia na vzdúvacích objektoch (VO): 

Pravostranný priesakový kanál Vzdúvací  objekt

km

Hladina vody minimálna – prevádzkový stav

mBpv

Hladina vody maximálna

– prevádzkový stav

mBpv

2,200

118,65

119,10

5,500

118,10

118,10

7,500

117,00

117,00

9,500

115,75

115,75

13,100

114,95

114,95

17,480

114,10

114,10

Hladiny v priesakových kanáloch všeobecne  sú určené pre prevádzkový stav zdrže 131,10 -130,10 m Bpv. Ak je hladina nižšia môžu byť i hladiny v kanáloch nižšie.        

C.1.7.7. Priepust pod prívodným kanálom VD Gabčíkovo v km 4,00    

Zásady pre manipuláciu s hladinami pomocou dvojstavidlových uzáverov:

a/ prevádzkový stav

          - požadovaná hladina v ľavostrannom priesakovom kanáli (ĽPK) 120,00 m Bpv (vtok do priepustu)      

          - požadovaná hladina pri výtoku z priepustu - výtok z priepustu je 118,60 m Bpv v  závislosti na množstve priesaku

          - požadovaná kóta hradenia za výtokom priepustu je 119,05 -120,40 m Bpv.

          - hladinový režim nie je ovplyvnený zvýšenými prietokmi v Starom koryte Dunaja

b/ stav medzi prevádzkovým a povodňovým

          - požadovaná hladina v ĽPK 120,00 m Bpv

          - zvýšené prietoky v Starom koryte Dunaja, resp. v ramennom systéme ovplyvňujú   výtokovú  časť priepustu

          - neplatí merná krivka odpadového koryta priepustu

          - vyrovná sa hladina pred a za dvojstavidlom a potom sa vyhradia dvojstavidlové  uzávery

c/ povodňový stav

          - hladina v ĽPK je ovplyvnená vzdutou hladinou z ramenného systému

          - dvojstavidlové uzávery ostávajú nevyhradené (minimalizovať a zamedziť vtoku plavenín do všetkých nápustných otvorov priepustu v km 4,00 z ramennej sústavy)

          - hladina v ĽPK stúpne z prevádzkovej 120,00 m Bpv až na povodňovú 123,15   m Bpv

d/ stav po poklese hladiny

          - hladina v odpadovom koryte sa riadi mernou krivkou

          - manipulácia je totožná s bodom a/

C.1.7.8. Odvodnenie pravostranného územia medzi odpadovým kanálom a ľavostrannou ochrannou hrádzou  Starého koryta Dunaja

Hrádzový výpust v km 50,53 ľavostrannej ochrannej hrádze Dunaja umožňuje odvedenie priesakových vôd do inundácie Dunaja. Keď hladina vody v Dunaji pri hrádzovom výpuste dosiahne kótu 113,90 m Bpv hrádzový výpust sa uzatvorí a do činnosti sa uvedie provizórne čerpanie vody. Pre umožnenie čerpania je vedľa hrádzového výpustu vybudovaná spevnená plocha, bazén a výtlačné potrubie.

Čerpanie pokračuje do stavu, keď pri klesaní hladiny v chránenom území nedosiahne znova kótu 113,90 m Bpv. Hrádzový výpust sa otvorí, keď sa hladiny v chránenom území a v Dunaji vyrovnajú a hladina v Dunaji má klesajúcu tendenciu.

Pri dosiahnutí prietoku Q100 v Dunaji v profile Bratislava - Devín je prečerpávané množstvo 3,20 m3.s-1. Teraz sú na objekte namontované provizórne čerpadlá o kapacite 0,8 m3.s-1. V prípade, že sa povodňový prietok v Dunaji bude zvyšovať postupne až k storočnému prietoku, zabezpečí vodohospodársky dispečing  prísun ďalších mobilných čerpadiel. Toto riešenie je provizórne,  pretože sa pripravuje výstavba definitívnej čerpacej stanice.

C.1.7.9. Nápustný objekt na pravostrannom priesakovom kanáli prívodného kanála - km 17,260.

Nápustný objekt na pravostrannom priesakovom kanáli prívodného kanála slúži k odberu vody pre  ľavostranné inundované územie rkm 1818 -1812.

Nápustný objekt je uzatvorený  v čase zvýšených prietokov v Dunaji, t.j. vždy vtedy, keď je uzatvorený  hrádzový výpust v km 50,53 ochrannej hrádze Starého koryta Dunaja.

Vo vegetačnom  období  je požadovaný odber do 2,0 m3.s-1. Odber 2,5 m3.s-1 je možný pri vzdutej hladine v pravostrannom priesakovom kanáli  na 114,55 m Bpv. Max. kapacita nápustného objektu je 3,5 m3.s-1.

Voda od nápustného objektu bude vedená po dobudovaní prívodného kanála ku hrádzovému výpustu v km 50,53 ľavostrannej ochrannej hrádze Dunaja a do inundácie Dunaja. Od nápustného objektu  po hrádzový výpust voda preteká cez tri časti kanála (nie je dobudovaný) využívajúc aj staré ramená Dunaja a  zabezpečuje závlahu ľavostranného inundovaného územia Dunaja (Istragov) v rkm 1818 -1812.

C.1.7.10 Hrádzový priepust v km 6.9 ľavostrannej ochrannej hrádze odpadového  kanála do S-VI ( Chotárny kanál)

Hrádzový priepust umožňuje odber závlahového a sanitárneho prietoku do Chotárneho kanála (SVI). V mimo vegetačnom období je to 3,0 m3.s-1, vo vegetačnom období je odber pre závlahy  závislý na výške hladiny v odpadovom kanáli VD Gabčíkovo a bude sa uskutočňovať podľa potreby, na základe požiadaviek SVP OZ Bratislava, závod vnútorných vôd v Šamoríne. Pri priemernom ročnom prietoku je hladina na kóte 112.30 m Bpv a odber predstavuje 7,8 m3.s-1.  Max.odber je 10,0 m3.s-1.

Pri kóte hladiny vody v odpadovom kanáli je možný odber: 

Hladina vody v odpadovom kanáli OK

mBpv

Odber do kanála S-VI

m3.s-1

111,05

0,00

111,50

4,60

112,00

6,50

112,50

8,00

113,00

9,40

 Na kanáli S-VI (Chotárny kanál) je potrebné manipulovať tak, aby nebola vzdutá hladina, ktorá znemožní plynulé odvedenie priesakov z drénov.

C.1.7.11 Odberný objekt Dobrohošť a ľavostranná inundácia Dunaja 

Vlastný odberný objekt Dobrohošť zabezpečuje zásobovanie ľavostranného inundačného územia Dunaja  v rkm 1840 -1820 dotačným a záplavovým prietokom.   

Max. kapacita objektu pri hladine v zdrži 131,10 m Bpv je 234,0 m3.s-1.

V rámci tohto objektu je vybudovaný i prívod vody pre malú vodnú elektráreň s predpokladanou kapacitou max. 40 m3.s-1.

Nakoľko sa predpokladá podľa výskumov, že potreba stáleho dotačného prítoku do inundácie bude klesať, celý systém sa bude postupne upravovať.

Na pravej strane prívodného kanála do ramennej sústavy, cca 200 m pod sklzom, je vybudované odberné zariadenie, ktoré má zabezpečiť prívod vody do biocentra č.1. V súčasnosti výškové usporiadanie neumožňuje pri bežnej prevádzke odber vody z prívodného kanála.

Z doterajších umelých záplav ramien inundačného územia Dunaja vyplýva, že z vodohospodárskeho hľadiska postačuje púšťať do ramennej sústavy  odberným objektom Dobrohošť prietok do 130 m3.s-1, aby nedošlo k deštrukcii brehov prívodného kanála pod odberným objektom.

Vyššie prietoky sa budú prepúšťať až v čase povodní, keď Starým korytom Dunaja bude pretekať  4200–10600 m3.s-1 vody, ramenná sústava bude zaplavovaná, rebrovitý sklz odberného objektu bude zavzdutý a materiálové jamy budú prietočné. 

C.1.7.12     Ramenná sústava -  ľavostranná inundácia Dunaja 

C.1.7.12.1 Jarno-letný režim

sa bude v ľavostrannej ramennej sústave uplatňovať v priebehu jari a leta,  v období marec - august, pričom bude zabezpečovaný prietok cez odberný objekt Dobrohošť v rozpätí od 24 m3.s-1- 40 m3.s-1 s  ohľadom na zmeny klimatických podmienok, a množstvo a výdatnosť zrážok.  Uvedené rozpätie prietokov zodpovedá požadovaným hladinovým režimom na prehrádzkach jednotlivých línii.    

Požadované hladiny:

Prehrádzka

Kóta hladiny - rozpätie

mBpv

Kóta pevnej prepadovej hrany

mBpv

A 1.1

121,45 – 121,60

121,00

Línia B

120,60 – 121,00

121,15

Línia C

119,20 – 119,70

119,80

Línia D

118,35 – 118,65

118,77

Línia E

117,60 – 118,00

118,45

Línia F

117,30 – 117,60

117,36

Línia G

116,90 – 117,25

116,84

Prehradenia s ovládateľnými rybochodmi:

Prehrádzka

Kóta pevnej prepadovej hrany

mBpv

Línia H

 

H.1

116,15 – 116,20

H.2

115,84 – 115,97

H.3

115,92 – 116,23

Línia  I

 

I.1

115,34 – 115,85  min. – max.

I.2

115,08 – 115,80  min. – max.

Línia  J

 

J.1

114,70

J.2

113,65 – 114,00  min. – max.

 C.1.7.12.2   Jesenno-zimný režim

sa bude uplatňovať v ľavostrannej ramennej sústave v období jesene a zimy, od septembra do marca, pričom bude zabezpečovaný prietok cez odberný objekt Dobrohošť v rozpätí od 15 m3.s-1 -  40 m3.s-1

Požadované hladiny:

Prehrádzka

Kóta hladiny v mBpv

dočasný stav                             trvalý stav

A 1.1

121,28 – 121,40

121,00

Línia B

120,20 – 120,50

121,15

Línia C

118,70 – 119,00

119,80

Línia D

118,00 – 118,30

118,77

Línia E

117,15 – 117,40

118,45

Línia F

117,00 – 117,30

117,36

Línia G

116,60 – 116,90

116,84

Stav na prehradení ramien bez priepustov, len s rybovodmi H, I:            - voda musí cez rybovody pretekať.

C.1.7.13      Záplavy ramennej sústavy

Záplavy ramennej sústavy sa môžu uskutočniť  pri dvoch režimoch hydrologických podmienok v Dunaji:

-         primárne pri vyšších prietokoch (6000 - 4000 m3.s-1)  a

-         pri priemerných prietokoch, ak sa vyššie prietoky v potrebnom období nevyskytnú, na základe odborného posúdenia a pokynu orgánu štátnej vodnej správy.

a/ Jarná záplava - pri vyšších prietokoch v Dunaji:

Ak sa v Dunaji v profile Devín v termíne od konca februára vyskytne obdobie s dosiahnutím prietoku 6000 m3.s-1 a  trvania prietoku nad 4000 m3.s-1 minimálne 4 dni (ďalej len „vyššie prietoky“), potom sa jarná záplava ramennej sústavy realizuje pri prepúšťaní vody cez stupeň Čunovo do Starého koryta Dunaja v množstve cca 2500 m3.s-1, čím sa súčasne realizuje aj prepláchnutie Starého koryta Dunaja v úseku derivačného kanála.

V tomto prípade platia rovnaké ohlasovacie povinnosti, ako sú uvedené v odseku C.1.5.6. Uskutočnenie záplavy v ramennej sústave oznámi VHD Gabčíkovo orgánu štátnej vodnej správy. VHD Gabčíkovo tento proces riadi pri splnení týchto podmienok  :

-     minimálne 2 dní pred začatím vlastnej manipulácie informovať VV Bratislava a SE a.s. prevádzka Gabčíkovo,

-     minimálne 2 dni pred začatím vlastnej manipulácie je nutné zabezpečiť varovanie osôb pohybujúcich sa v ramennej sústave s využitím autonomného systému varovania a vyrozumenia,. Obvyklým spôsobom treba v priľahlých obciach  Dobrohošť, Vojka n/ Dunajom, Bodíky, Gabčíkovo, Kyselica ,Šuľany , Horný Bar, Trstená/n.O, Baka a Rohovce oznámiť túto  skutočnosť aby verejnosť   bola informovaná a aby nedošlo k ujme na životoch a majetku občanov,

-     dĺžka trvania záplavového režimu sa riadi dĺžkou trvania „vyšších prietokov“ s následujúcim priebehom :

-     zo základnej hladiny vody v líniach sa minimálne  2x denne (ráno a večer) zvýši   prietok   cez odberný  objekt   Dobrohošť   vždy  o   maximálne 7 m3.s-1 až na požadované  hladiny pre záplavový režim                          

-     po dosiahnutí požadovaného hladinového režimu na jednotlivých líniách, udržiava sa potrebný prietok pre jeho dodržanie až do doby, kedy vybrežená veľká voda zo starého koryta (pri povodni) nedosiahne úrovne požadovaného hladinového režimu, kedy sa dotácia ramennej sústavy z odberného objektu Dobrohošť zastaví.

V prípade, ak „vyššie prietoky“ v Dunaji nebudú trvať dlhšie ako 10 dní a teplota vody v zdrži Hrušov v profile Rusovce (sleduje SHMÚ) dosiahne minimálne 7oC, bude sa pokračovať v záplave ramennej sústavy dotáciou z odberného objektu Dobrohošť podľa zásad pre jarnú záplavu pri priemerných prietokov tak, aby celková doba zaplavenia ramennej sústavy bola minimálne 21 dní. 

b/ Jarná záplava - pri priemerných prietokoch v Dunaji:

Ak sa do 15. marca bežného roku nevyskytnú  „vyššie  prietoky“ na Dunaji, potom na základe návrhu Štátnej ochrany prírody SR Správa chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy (ďalej len „ŠOP“)  a posúdenia stanovísk dotknutých organizácií  (Lesy SR, Slovenský rybársky zväz, Výskumný ústav lesnícky, Vodohospodárska výstavba, š.p.  a SVP, š.p. OZ Bratislava, závod Gabčíkovo a VHD Gabčíkovo) vydá príslušný orgán štátnej vodnej správy pokyn VHD Gabčíkovo uskutočniť záplavu. ŠOP predkladá návrh najmenej 14 dní pred navrhovaným termínom začatia záplavy. V návrhu uvedie :

-        termín začatia záplavy,

-        dĺžku trvania záplavového režimu pri udržiavaní hladín pre záplavový režim na jednotlivých líniách

-        dobu požadovaných hladín na jednotlivých líniách,

-        podľa potreby návrh na aktuálnu jednorázovú zmenu alebo doplnenie nižšie uvedených podmienok pre jarnú záplavu,

-        požiadavky dotknutých organizácií,

-        odôvodnenie návrhu na záplavu. 

Predkladanie návrhu, výmena informácií a pokyn na uskutočnenie záplavy sa vykonáva elektronickou formou alebo faxom a následne písomným doručením. Návrh musí byť predložený najneskôr do 30. apríla. 

Po doručení pokynu na VHD Gabčíkovo tento uskutoční  záplavu pri dodržaní týchto podmienok:

-   teplota vody v Hrušovskej zdrži v profile Rusovce  je minimálne 7 °C,

-   minimálne 7 dní pred začatím vlastnej manipulácie informovať VV Bratislava a dispečing   SE-VE Trenčín,

-   minimálne 2 dni pred začatím vlastnej manipulácie je nutné vykonať bezpečnostné opatrenia.

Obvyklým spôsobom treba v priľahlých obciach Dobrohošť, Vojka n/Dunajom, Bodíky, Kyselica ,Šuľany , Horný Bar, Trstená/n.O, Baka, Rohovce a  Gabčíkovo   oznámiť túto skutočnosť, aby miestne samosprávne orgány boli informované  a  zabezpečili informáciu verejnosti aj v areáli v ich pôsobnosti tak, aby nedošlo  k ujme na životoch a majetku občanov.

-    dĺžka trvania záplavového režimu je 10 - 42 dní (podľa potreby) s prietokom do 90 m3.s-1  s nasledovným priebehom:

a/      zo základnej hladiny vody v líniach sa minimálne 2x denne (ráno a večer) zvýši prietok cez odberný objekt Dobrohošť vždy  o max. 7 m3.s-1  až  po dosiahnutie max. odberu pri záplave  t.j. po max. 90  m3.s-1                                             

b/     potrebný odber pre záplavu sa udržuje max. 21 dní a to  podľa potreby a klimatických podmienok a pri dodržaní  požadovaného  hladinového režimu na jednotlivých  líniách,

c/      nasleduje postupné   znižovanie  prietoku 2 x denne vždy o max.   7 m3.s-1 až na  úroveň  hladiny predpísanej DMP pre príslušnú líniu pre jarno-letný režim.  

Dĺžku trvania záplavového režimu a udržiavania požadovaných hladín na jednotlivých líniách zabezpečí VHD Gabčíkovo podľa pokynu orgánu štátnej vodnej správy.

c/ Letná záplava - pri vyšších prietokoch v Dunaji:

Ak sa v Dunaji v termíne do konca júla vyskytne obdobie s dosiahnutím prietoku 6000 m3.s-1 s predpoveďou trvania prietoku nad 4000 m3.s-1 minimálne 4 dni, potom sa letná záplava ramennej sústavy realizuje pri prepúšťaní vody cez stupeň Čunovo do Starého koryta Dunaja v množstve cca 2500 m3.s-1, čím sa súčasne realizuje aj prepláchnutie Starého koryta Dunaja v úseku derivačného kanála.

V tomto prípade platia rovnaké ohlasovacie povinnosti, ako sú uvedené v odseku C.1.5.6.  Uskutočnenie záplavy v ramennej sústave oznámi VHD Gabčíkovo orgánu štátnej vodnej správy.

Letná záplava pri „vyšších prietokoch“ v Dunaji resp. jej predĺženie v prípade krátkodobého trvania „vyšších prietokov“ sa uskutoční za rovnakých podmienok, ako je uvedené pri jarnej záplave pri vyšších prietokoch, okrem podmienky týkajúcej sa  teploty vody v Hrušovskej zdrži, ktorá je pri letnej záplave 17°C.

d/ Letná záplava - pri priemerných prietokoch v Dunaji:

Ak sa vyššie prietoky v Dunaji nevyskytnú do konca júna, uskutoční VHD

Gabčíkovo letnú záplavu podľa postupu a podmienok uvedených pre jarnú záplavu pri priemerných prietokoch v Dunaji,  okrem podmienky týkajúcej sa  teploty vody v Hrušovskej zdrži, ktorá je pri letnej záplave 17°C,

Začiatok umelej záplavy (v prípade potreby) sa musí uskutočniť najneskôr do 10. júla, nakoľko príprava a  priebeh záplavy by presiahol termín požiadavky na dodržanie minimálnych prietokov, požadovaných najmä v mesiaci september, z dôvodu začiatku vegetačného pokoja. 

e) Požadované hladiny pre záplavový režim:

Prehrádzka

Kóta zvýšenej hladiny

mBpv

Kóta max. hladiny

mBpv

A.1.1

-

122,43

Línia B

121,34

121,54

Línia C

120,00

120,40

Línia D

119,10

119,30

Línia E

118,70

119,00

Línia F

117,50

118,21

 Línia G

117,10

117,68

 Línia H

-

116,46

Línia I

-

115,82

Línia J

-

115,20

Prehradenia ramien H a I príp. aj J budú v priebehu celej záplavy  prelievané.

f) Prázdnenie ramennej sústavy

Prázdnenie ramenných sústav z max. záplavovej, resp. zvýšenej hladiny sa bude robiť pozvoľne, bez vyhradzovania zahradených priepustov. Odber vody cez odberný objekt Dobrohošť bude riadený potrebou dosiahnutia predpísaných hladín.

g/ Manipulácia na prehrádzkach ramennej sústavy.

Na prehrádzkach je potrebná manipulácia pomocou hradidiel, za účelom dosiahnutia požadovaného hladinového režimu v lokalitách nad prehrádzkami jednotlivých línii podľa pozdĺžneho profilu, ktorý je prílohou č. 27 Výkresovej časti Aktualizácia VI. (platí aj pre tento manipulačný poriadok).

Na každej línii s možnosťou hradenia budú priepusty zahradené tak, aby 1 max. 2 priepusty ostali otvorené ( spravidla krajné na ľavej strane).

Pretože sa jedná o manipuláciu s vodou na veľkej ploche, je možné. že dôjde k určitým odchýlkam od projektu. Preto úpravy je možné získať zmenou, príp. kombináciou zatvárania priepustov už na začiatku záplavového prietoku.

Aby nedošlo k  ťažkostiam so zahradením priepustov pri zvýšenom prietoku, je nutné tento problém riešiť polovičným zahradením pred napúšťaním záplavového prietoku.

Pri jarno-letnom režime bude hladina vody v ramenách na priemernej úrovni. Pri záplavovom prietoku bude približne 60 -70 % územia inundácie zaplavených vodou.

Pri jesenno-zimnom režime bude hladina  vody v ramenách na minimálnej úrovni. Minimálna hladina je dôležitá najmä v mesiacoch september a október.

Všeobecne sa podľa výskumu predpokladá záplavová manipulácia 2 krát ročne, podľa prírodných podmienok však môže byť počet záplav upravený.

Pred záplavovou manipuláciou v ramenných sústavách je nutné vykonať bezpečnostné opatrenia.

Ramenné sústavy v ľavostrannom inundovanom území musia byť pomocou vybudovaného systému prevádzkované tak, aby bol zachovaný minimálne pôvodný horizont podzemnej vody.

C.1.8. Manipulácia s vodou na objektoch ochranných opatrení VD Nagymaros na území SR 

V tejto časti DMP je uvedená manipulácia  s vodou len na jednotlivých objektoch, ktoré nadväzujú na systém hospodárenia s vodami na ľavom brehu Dunaja a obidvoch brehoch Váhu. Tento systém bol funkčný a v prevádzke pred vybudovaním objektov ochranných opatrení na území SR. Vybudovaním objektov v rámci ochranných opatrení bol systém hospodárenia s vnútornými vodami vplyvnený (podzemné steny, priesakové kanály, čerpacie stanice a hrádzové výpusty), na ktorý má správca toku a vodohospodárskeho režimu uvedeného územia osobitné predpisy na manipuláciu s vodami.

Z tohto dôvodu je riadenie prevádzky na vybudovaných objektoch ochranných opatrení delegované na SVP OZ Bratislava cez závod vnútorných vôd Komárno, u ktorého má správca týchto objektov (VV š.p. Bratislava) túto činnosť zmluvne kontrahovanú.

Z týchto dôvodov je v ďalšom uvedený len odkaz a výťah zo schválených dielčich manipulačných poriadkov pre jednotlivé čerpacie stanice (Obid, Patince, Bene, Váh a Viničné) a pre hrádzové výpusty a priepusty,  podľa ktorých sa podľa potrieb požadovaného režimu vnútorných vôd na týchto objektoch manipuluje.               

C.1.8.0 Oblasť Dolný Ipeľ        

Gravitačný objekt Salka

odvádza povrchové vody z priesakového kanála do Ipľa. Podľa projektu je maximálna dovolená  hladina vody kanáli je 106,80 m Bpv. Gravitačný odtok vnútorných vôd je možný  do prietoku  5,77 m3.s-1 pri hladine v Ipli  nižšej ako 106,10 m Bpv. Pri vyšších vodných stavov v Ipli ako 106,10 m Bpv sa musí objekt uzavrieť.

V prípade veľkých vôd na Ipli, ak nie je možný gravitačný odtok vnútorných vôd, odvedenie vnútorných vôd sa zabezpečí mobilnými čerpadlami o kapacite 500 l.s-1, ktoré sa osadia na upravenú plochu pri gravitačnom objekte.                                 

Hrádzový výpust Chľaba 

slúži len na odvedenie zrážkových vôd do Ipľa pri nízkych vodných stavoch. 

C.1.8.1 Oblasť Kravany

Čerpacia stanica Obid

Manipulačný poriadok schválil: OÚŽP Bratislava - vidiek, dňa 01.03.1995. č.j. Vod-80/Dm31/1995.

V prívodnom kanáli k ČS Obid a v koryte Dunaja sa môžu vyskytnúť nasledovné stretnutia hladín a prietokov:

a/  V odvodňovacom kanáli pretekajú nízke prietoky a hladiny v Dunaji sú pod kótou  104,35  m Bpv

              -  čerpacia stanica nepracuje

              -  vnútorné vody gravitačne odtekajú cez voľný výtok starej ČS Obid (dno potrubia  DN 150 cm je  na kóte 103,10 m Bpv) tak, že hladina v kanáli sa udržuje na kóte 104,35 m Bpv (300 cm na  vodočte). 

b/  V odvodňovacom kanáli pretekajú nízke prietoky a hladina v Dunaji prekračuje kótu 104,35 m Bpv

            -  voľný výtok je uzavretý

            - čerpacia stanica začne prečerpávať jedným agregátom prípadne ďalšími podľa  potreby tak, aby  sa hladina udržiavala na kóte 104,35 m Bpv

c/  V odvodňovacom kanáli začnú stúpať prietoky z vlastného  povodia nad kótu 104,35 m Bpv, aj keď hladina Dunaja je pod kótou 104,35 m Bpv

            - voľný výtok je otvorený

            - na čerpacej stanici sa budú postupne zapínať agregáty podľa potreby tak, aby sa  udržiavala  hladina na kóte 104,35 m Bpv

d/   V odvodňovacom kanáli začnú stúpať prietoky z vlastného povodia nad kótu 104,35 m Bpv, pričom aj hladina Dunaja prekračuje kótu 104,35 m Bpv

             - voľný výtok je uzavretý

           - čerpacia stanica začne prečerpávať tak, aby sa hladina v prívodnom kanáli udržiavala  na kóte 104,35 m Bpv

Záväzné údaje pre čerpaciu stanicu Obid

1/  vodný stav v Dunaji

2/  vodný stav v prívodnom kanáli

Za účelom zhospodárnenia prevádzky možno pripustiť kolísanie hladiny v prívodnom kanáli medzi kótami 104,05-104,65 m Bpv (+-30 cm).

Pokles hladín podľa manipulačného poriadku.

Manipulácia v zime vychádza zo zásady, že ľad v kanáli sa nesmie dostať do pohybu.

V období zabezpečovania vody pre závlahy, t.j. od apríla do októbra možno udržovať hladinu   do kóty 104,65 m Bpv (330 cm vodočtu).

Bezpečnostné opatrenia a manipulácia za mimoriadnych okolností

V týchto prípadoch sú navrhnuté manipulácie:

1/ Zvýšenie hladín - pri povodňových  prietokoch sa pripúšťa pri čerpacej stanici Obid   stúpnutie hladiny nad kótu 104,65 m Bpv, ale max. v trvaní  3 dni.

2/ Zníženie hladín  - umelé zníženie hladiny čerpaním alebo gravitačne je možné po kótu  103,35 m Bpv (200 cm vodočtu) v prípade nutných údržbárskych a investičných prácach na   kanáli a to max. po dobu 30 dní. Takéto zníženie nie je prípustné v období veľkého sucha, ale v mesiacoch september až december. Znižovanie hladiny pre cieľavedomé zavzdušnenie  pôdy  hlavne v predjarnom období je možné tiež po kótu 103,35 m Bpv (200 cm vodočtu). 

Čerpacia stanica Čenkov

Manipulačný poriadok schválil Krajský úrad v Bratislave, odbor životného prostredia č.j. W-1323/2000-GGl dňa 6.9.2000.

ČS Čenkov je navrhovaná na prietok:                   povrchové vody  Qmax= 1,8 m3.s-1

                                                                            priesakové vody Qmax=  1,0 m3.s-1

                                                                                                                   2,8 m3.s-1

„O“ vodočtu – vonkajšia a vnútorná je                                                         102,00 m Bpv

Výkon čerpadiel je                                                                                       4 x 0,7 m3.s-1

V prívodnom kanáli k ČS Čenkov a v koryte Dunaja sa môžu vyskytnúť nasledovné stretnutia hladín a prietokov (v zátvorke sú uvedené údaje v cm k vodočtu „O“=102,00 mBpv):

a/ V odvodň. kanáli pritekajú nízke prietoky a hladiny Dunaja sú pod kótou prev. hladiny v odvodň. kanáli, t.j. pod kótou 105,115 m Bpv (311,5 cm)

- čerpacia stanica nepracuje a vnútorné vody odtekajú cez voľný výtok tak, že hladina v kanáli je udržiavaná na kóte 105,115 m Bpv (311,5 cm)

b/  V odvodňovacom kanáli pritekajú nízke prietoky a hladina v Dunaji prekračuje kótu 105,115 m Bpv (311,5 cm)

-   voľný výtok je uzavretý

-   ČS začne prečerpávať vnútorné vody tak, že hladina vody v kanáli je udržiavaná na kóte 105,115 m Bpv

-   V prípade, že vnútorné vody sú využívané na závlahy a ich množstvo nepostačuje, je možné napúšťať vodu spätne z Dunaja cez voľný výtok a hladinu udržiavať na kóte 105,115 mBpv. Uvedený spôsob manipulácie je prípustný len do hladiny v Dunaji na kóte 105,225 mBpv (322,5 cm).

-    Opätovné odstavenie prevádzky ČS je možné, keď nastane stav uvedený pod bodom a).

       Prevádzka ČS je riadená ručne podľa vyššie uvedených stavov. Spôsob zapínania a vypínania čerpadiel je predpísaný v prevádzkovom poriadku ČS.

Záväzné údaje pre čerpaciu stanicu Čenkov

1/  vodný stav v Dunaji

2/  vodný stav v odvodňovacom kanáli Maraska, meraný pred ČS.

Bezpečnostné opatrenia a manipulácia za mimoriadnych okolností.

V týchto prípadoch sú navrhnuté manipulácie:

1/  zvýšenie hladín

- pri katastrofálnych prietokoch a vysokých vodných stavoch na Dunaji sa pripúšťa pri ČS stúpnutie hladiny na kótu 105,415 m Bpv (341,5 cm) v max.trvaní 3 dni

2/  zníženie hladín

- umelé zníženie hladiny čerpaním je možné po kótu 104,015 m Bpv (201,5 cm) v prípade nutných údržbárskych prác v kanáli a to max. po dobu 30 dní. Takéto zníženie nie je prípustné v období veľkého sucha, ale v mesiacoch        

Pre vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity na predmetnom úseku sú schválené výšky hladín na vodočte Komárno

Stupeň

VDČ

(cm)

Kóta

(mBpv)

Prietok

(m3.s-1)

I. stupeň

575

109,15

5 285

II. stupeň

615

109,55

5 765

III. stupeň

685

110,25

6 663

Q100

840

111,80

9 560

„O“ vodočtu = 102,00 mBpv

C.1.8.2 Oblasť Iža

Čerpacia stanica Patince

Manipulačný poriadok schválený: OÚŽP Bratislava - vidiek, dňa 27.01.1993,č.j.  236/Dm/1991K.

Na prívodnom kanáli k ČS Patince (odvodňovací kanáloch) a v koryte Dunaja sa môžu   vyskytnúť nasledovné stretnutia hladín a prietokov: 

1/  V odvodňovacom kanáli č.4 pritekajú nízke prietoky a hladiny Dunaja sú pod kótou 105,30 m Bpv

-   čerpacia stanica nepracuje

-   nízke vnútorné vody gravitačne odtekajú cez odberný objekt (dno potrubia DN 800 je na kóte 105,30 m Bpv)                           

-    hladina v kanáli č.4 sa nastaví na kótu 105,50 m Bpv

2/ V odvodňovacom kanáli č.4 pritekajú nízke prietoky a hladina v Dunaji prekračuje kótu 105,30 m Bpv a je predpoklad ďalšieho zvyšovania:

-   čerpacia stanica začne prečerpávať jedným agregátom a pri ďalšom stúpaní hladiny sa zapájajú ďalšie agregáty tak, že udržujú hladinu v prívodnom kanáli na  kóte 105,50 m Bpv

-   odberný objekt je uzavretý

3/ V odvodňovacom kanáli začnú stúpať prietoky z vlastného povodia nad kótu 105,50m Bpv   aj  keď hladina Dunaja je pod kótou 105,30 m Bpv

-   čerpacia stanica začne prečerpávať jedným agregátom a ďalšie agregáty sa postupne zapájajú tak, aby udržali hladinu v prívodnom kanáli na kóte

    105,50 m Bpv

-   odberný objekt môže byť úplne otvorený

4/  V odvodňovacom kanáli č.4 pritekajú vysoké prietoky a hladina Dunaja prekračuje kótu  105,30 m Bpv a je predpoklad ďalšieho stúpania hladín

-   pri prekročení hladiny Dunaja nad kótu 105,30 m Bpv a postupne nabehnú agregáty tak, aby   sa v prívodnom kanáli udržiavala hladina na kóte 105,50 m Bpv

-   odberný objekt sa uzatvára

Záväzné údaje pre ČS Patince:

-   vodný stav v Dunaji

-   vodný stav v kanáli č.4

-   vodný stav v  Žitave v Martovciach

Za účelom zhospodárnenia prevádzky možno pripustiť kolísanie hladiny v prívodnom kanáli v rozmedzí  kót 105,30 - 105,70 m Bpv.

Pokles podľa manipulačného poriadku.

Manipulácia v zime vychádza zo zásady, že ľady v kanáli sa nesmú dostať do pohybu.

V období zabezpečovania vody pre závlahy, t.j. od apríla do októbra, možno udržiavať hladinu vody v kanáli v rozmedzí 105,10-108,85 m Bpv.

Bezpečnostné opatrenia a manipulácia za mimoriadnych okolností

1/    Zvýšenie hladín - pri povodňových prietokoch sa pripúšťa pri čerpacej stanici stúpnutie hladiny nad kótu 105,85 m Bpv, ale max. v trvaní 3 dni.

2/    Zníženie hladín - umelé zníženie hladiny čerpaním až po kótu 104,90 m Bpv je možné len v prípade nutných udržiavacích prác na kanáli a to max. po dobu 30 dní. Toto zníženie nie je možné v období veľkého sucha, vhodný čas je po skončení vegetačného obdobia.

Pre cieľavedomé zavzdušnenie pôdy, hlavne v predjarnom období, je možné čerpať aj pri hladinách vnútorných vôd medzi kótami 104,90-105,50 m Bpv. 

C.1.8.3 Oblasť Komárno

Čerpacia stanica Bene - rozšírenie

Manipulačný poriadok schválený: OÚŽP Bratislava - vidiek, dňa 09.01.1996, č.j.Vod. 441/Dm-39/1995-S.

Prevádzka ČS Bene (časť pre čerpanie priesakových vôd) je riadená automatikou v závislosti na hladine vody v sacom bazéne čerpadiel priesakových vôd nasledovne:

-    hladina dosiahne kótu 108,75  zapína 1.čerpadlo   

-    hladina dosiahne kótu 108,85  zapína 2.čerpadlo  

-    hladina klesne na kótu 108,55  vypína 1.čerpadlo

-    hladina klesne na kótu 108,45  vypína 2.čerpadlo

Prevádzka na ČS Bene (časť čerpanie vnútorných vôd v bazéne lodeníc) a zátvornom objekte je riadená v závislosti na hladine vody v Dunaji a tým aj v bazéne lodeníc.

Na toto je vypracovaný samostatný manipulačný poriadok ochrany  mesta Komárna. Manipulácia s objektami sa robí na dvoch miestach, jednak na zátvornom objekte a jednak v ČS Bene nasledovne:

Zátvorný objekt:

Plavebná dráha sa zatvorí pri hladine 109,55 m Bpv pokiaľ majú prietoky na Dunaji stúpajúcu tendenciu.

Plavebná dráha sa otvorí pri hladine 109,55 m Bpv pokiaľ majú prietoky na Dunaji klesajúcu tendenciu.

Výškový rozdiel hladín v mieste zahradenia plavebnej dráhy v čase otvárania uzáverov nesmie byť väčší ako 40 cm ! 

Čerpacia stanica Bene (časť vnútorné vody):

Do prevádzky sa uvedie po uzatvorení plavebnej dráhy v mieste zátvorného objektu pri kóte 109,55 m Bpv. Napustenie bazéna sa zabezpečí obtokmi ČS Bene.

Záväzné údaje pre čerpaciu stanicu Bene:

ČS vnútorných vôd        -    vodný stav v bazéne lodeníc

ČS priesakových vôd    -    vodný stav v sacom bazéne čerpacej stanice priesakových vôd

Pre vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity na predmetnom povodňovom úseku sú schválené výšky hladín na vodočte Komárno. 

Čerpacia stanica Váh

Manipulačný poriadok schválený: KÚ Bratislava, OŽP dňa 30.10.1998, č.j.ŽP/Vod.242/D-62/1998 K.

Čerpacia stanica bude pracovať automaticky na základe hladiny vody v sacom bazéne čerpadiel, a tak bude udržiavať hladinu podzemnej vody v intraviláne Komárna.

Riadiace hladiny v ČS Váh boli stanovené pre budúcu prevádzku nasledovne:

Max. prevádzková hladina v ČS                                                                105,20 m Bpv

Min. prevádzková hladina  v ČS                                                                104,10 m Bpv

Signalizačná hladina poruchy prev. čerpadla                                               105,50 m Bpv

Zapínacia hladina rezervného čerpadla                                                        106,20 m Bpv

Blokovacia hladina v ČS                                                                            103,90 m Bpv

Pre vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity na predmetnom úseku sú schválené výšky hladín na vodočte Komárno. 

C.1.8.4  Oblasť Komárno - Medveďov 

Objekty pre manipuláciu s vodou v lokalite ostrova Veľký Lél sú rozostavané a manipulácie na nich sa vykonávajú podľa osobitných predpisov v rámci stavby.

Hrádzový priepust v km 17,9 ľavostrannej hrádze Dunaja bol vybudovaný v rámci ochranných opatrení VD Nagymaros na území SR a nie je prevádzkovaný. 

C.1.8.5 Oblasť Ľavý breh Váhu

Hrádzový výpust (ďalej HV1)

cez inundačnú hrádzu Váhu v km 12,10 je vyústený cez spojovací kanál Hliník A do vnútornej kanálovej siete. V prípade potreby zabezpečuje vodu pre závlahy.

Hrádzové výpusty  (ďalej HV2 a HV3)

v km 5,800 a km 9,240 brehovej hrádze (na odľahčovacom kanáli Hliník A priesakovom kanáli)  odvádzajú  vody z medzihrádzového územia do koryta Váhu pri nízkych vodných stavoch.

Manipulácia pri bežnej prevádzke:

1/         Hladiny vo Váhu sú pod kótou 109,0 m Bpv

            - HV1 je zatvorený a otvorí sa len v prípade potreby vody pre závlahy.

            - HV2 a HV3 sú otvorené a vody z medzihrádzového územia sú odvádzané odvodňovacím kanálom smerom na Kavu.

 2/        Hladiny vo Váhu sa zvyšujú nad kótu 109,0 m Bpv (po kótu 110,50 m Bpv), ale nie je tendencia ďalšieho zvyšovania

            - HV1 je zatvorený pokiaľ nie je požiadavka na vodu pre závlahy

            - HV2  a HV3 sa uzatvoria.

Manipulácia za povodne:

3/         Hladiny vo Váhu dosiahnu I. stupeň PA na vodočte Kolárovo (590 cm - 110,78 m Bpv) a je tendencia ďalšieho zvyšovania hladiny

            - HV1 je zatvorený

            - HV2 a HV3 ostávajú  zatvorené.

4/         Hladiny vo Váhu stúpajú a je tendencia ďalšieho zvyšovania

            - HV1 ostáva zatvorený- HV2 a HV3 ostávajú  zatvorené.

5/         Hladiny vo Váhu stúpajú nad kótu prelivov v brehovej hrádzi 111,11 m Bpv a je tendencia ďalšieho zvyšovania hladiny

            - HV1, HV2 a HV3 ostávajú zatvorené, medzihrádzový priestor sa plní prepadom cez prelivy v brehovej hrádzi

6/         Po kulminácii povodne hladiny vo Váhu začínajú klesať. Po dosiahnutí kóty hladiny na vodočte Kolárovo 110,78 m Bpv

            - HV1 ostáva zatvorený

            - HV2 a HV3 sa otvoria a medzihrádzový priestor sa vyprázdňuje do koryta Váhu

7/         Trvá pokles hladín vo Váhu pod kótu 110,0 m Bpv

            - HV1 ostáva zatvorený, otvára sa len v prípade potreby vody pre závlahy

            - HV2 a HV3 ostávajú otvorené.

8/         Po poklese hladín vo Váhu na kótu 108,0 m Bpv a nižšie trvá bežná prevádzka.

            Hrádzový výpust HV1 sa otvára len v prípade potreby vody pre závlahy. 

C.1.8.6 Oblasť Pravý breh Váhu a Malý Dunaj

Čerpacia stanica Viničné

Manipulačný poriadok schválený: KÚ ŽP Bratislava OŽP, dňa 02.12.1998, č.j. ŽP/Vod. 263/063/1997-K.

Manipulácia s vodou pre ČS Viničné sa uvažuje v dvoch alternatívach:

1/         Stavidlo v km 14,095 kanála KKT je otvorené a v km 6,9 je uzatvorené:

            - ČS Viničné odvádza vnútorné vody kanála Aszód -Čergov a kanála KKT nad stavidlom  (km 6,9 )

2/         Stavidlo v km 14,095 kanála KKT je uzatvorené a v km 6,9 je otvorené:

            - ČS Viničné odčerpáva vnútorné vody celého kanála KKT a vypomáha odčerpávať vnútorné vody hlavného Komárňanského kanála k čerpacej stanici Nová Osada.

Táto alternatíva prichádza do úvahy iba do vybudovania predĺženia prívodného kanála Viničné na hlavný Komárňanský kanál.

Pre jednotlivé alternatívy v prívodnom kanáli k ČS Viničné a v koryte Váhu sa môžu vyskytnúť nasledovné stretnutia hladín:

1.a/     V prívodnom kanáli sú nízke stavy a hladiny vo Váhu sú pod kótou 107,00 m Bpv pri ČS Čergov

            - čerpacia stanica nepracuje

            - vnútorné vody zo záujmového územia môžu odtekať cez kanál KKT a Aszód Čergov cez voľný   výtok pri ČS Čergov. Voľný výtok je do kóty 107,26 m Bpv pre kanál A-Č (ak je stavidlo v km  14,095 zatvorené) a 107,00 m Bpv pre kanál   KKT (ak je stavidlo v km 14,095 kanála KKT  otvorené).

1.b/     V prívodnom kanáli začnú stúpať hladiny z prítokov z vlastného povodia nad kótu 107,00 m  Bpv, aj keď hladina vo Váhu je pod kótou 107,00  m Bpv pri ČS Čergov

            - voľný výtok na ČS Čergov je otvorený

            - na čerpacej stanici sa postupne zapínajú agregáty podľa potreby tak, aby sa hladina udržovala na kóte 106,80 m Bpv

1.c/      V prívodnom kanáli začnú stúpať hladiny z prítokov z vlastného povodia a z priesakov,  pričom aj  hladina vo Váhu prekračuje kótu 107,00 m Bpv pri ČS Čergov

            - voľný výtok ČS Čergov je zatvorený

            - ČS pracuje s postupným  zapínaním agregátov tak, aby sa v prívodnom kanáli udržovala  hladina   na  kóte 106,80 m Bpv

2.a/     V prívodnom kanáli sú nízke vodné stavy a hladiny vo Váhu pri ČS Nová Osada sú pod  kótou 106,66 m Bpv

            - čerpacia stanica nepracuje

            - vnútorné vody zo záujmového územia môžu odtekať cez kanál KKT  a hlavný Komárňanský  kanál  cez voľný výtok ČS N. Osada, kde voľný výtok je možný

           do  kóty  106,66 m Bpv

2.b/     V prívodnom kanáli začnú stúpať hladiny z prítokov z vlastného povodia nad kótu 106,66  m Bpv  pri ČS N. Osada, aj keď hladina vo Váhu je pod kótou 106,66 m Bpv pri ČS N. Osada

            - voľný výtok na ČS N. Osada je otvorený do dosiahnutia hladiny 106,66 m Bpv  vo  Váhu  pri   ČS N. Osada

            - na čerpacej stanici sa postupne zapínajú agregáty podľa potreby tak, aby sa pri ČS  Viničné  udržovala  hladina na kóte 105,86 m Bpv

2.c/      V prívodnom kanáli začnú stúpať hladiny z prítokov z vlastného povodia a z priesakov, pričom aj hladina vo Váhu prekračuje kótu 106,66 m Bpv pri ČS N. Osada

            - voľný výtok ČS N. Osada je zatvorený

            - ČS pracuje s postupným zapínaním agregátov tak, aby sa v prívodnom kanáli udržovala hladina  na kóte 105,86 m Bpv.

Záväzné údaje pre ČS Viničné:

a/  vodný stav  v prívodnom kanáli

b/  vodný stav  vo Váhu

Za účelom zhospodárnenia prevádzky je prípustné kolísanie prevádzkových hladín v prívodnom kanáli medzi kótami:

            1.alt.  107,00 - 106,60 m Bpv

            2.alt.  106,16 - 105,66 m Bpv.

Manipulácia v zime vychádza zo zásady, že ľad v kanáli sa nesmie dostať do pohybu.

V období zabezpečovania vody pre závlahy, t.j. od apríla do októbra možno udržovať hladinu do kóty 107,20 m Bpv.

Bezpečnostné opatrenia a manipulácia za mimoriadnych okolností.

1/       Zvýšenie hladín - za žiadnych pravidelne sa vyskytujúcich okolností sa nesmie pripustiť zvýšenie hladiny vnútorných vôd pri ČS Viničné nad kótu 107,20 m Bpv  (310 cm), a to aj pri súvislom trvaní max.7 dní

          -    vo výnimočných prípadoch pri katastrofálnych vodách je možné pri čerpacej stanici   uvažovať so stúpnutím hladiny vnútorných vôd až na kótu 107,80 m Bpv (370 cm),   avšak s max. súvislým trvaním 3 dni.

2/       Zníženie hladín - umelé zníženie hladiny čerpaním je možné po kótu 106,00 mBpv v prípade nutných údržbárskych a investičných prác, a to max. po dobu 30 dní. Takéto zníženie nie je dovolené v období veľkého sucha, mimo mesiacov  september až december.

          -   znižovanie hladiny pre cieľavedomé zavzdušnenie pôdy hlavne v predjarnom období je možné tiež až po kótu 106,00 m Bpv. 

Hrádzové výpusty na Mŕtvom ramene Malého Dunaja

Manipulačný poriadok schválený: KÚ v Bratislave, OŽP, dňa 01.07.1999 č.j.W/99/853/1999 -KLM

Povodňová hladina v mieste odberu vody z preložky Malého Dunaja do Mŕtveho ramena Malého Dunaja:

- povodňová hladina Q100                        114,07 m Bpv

Kóty nivelety dna hrádzových výpustí

mBpv

 

vtok

hradenie

výtok

Km 2,855

108,10

108,05

108,00

Km 2,826

106,54

106,50

106,44

Km 0,616

106,30

106,20

106,17

Základné alternatívy manipulácie s hrádzovými priepustami:

Navrhovaná max. hladina v Mŕtvom ramene Malého Dunaja je 109,00 m Bpv. 

a/  Napúšťanie Mŕtveho ramena Malého Dunaja

Rozdiel kóty výtoku hrádzového priepustu km 2,826 (106,44 m Bpv) a vtoku hrádzového priepustu km 0,616 (106,30 m Bpv) je 17 cm. Vzdialenosť týchto dvoch priepustov je cca  2 200 m.

Z tohto dôvodu sa Mŕtve rameno bude napúšťať otvorením hrádzového priepustu v km 2,826 pri zatvorených hrádzových priepustoch v km 2,855,  km 0,616 a hrádzového priepustu do kanála Kolárovo - Čergov. Po dosiahnutí max. hladiny 109,00 m Bpv v Mŕtvom ramene alebo hladín vo Váhu a v Malom Dunaji, ak sú tieto nižšie ako 109,00 m Bpv sa aj hrádzový  priepust v km 2,826 uzavrie. 

b/  Prepláchnutie Mŕtveho ramena Malého Dunaja

Prepláchnutie sa bude vykonávať sporadicky, podľa potrieb pre zabezpečenie akosti vody v Mŕtvom ramene. Prepláchnutie je potrebné zabezpečovať pri uzatvorení hrádzového priepustu do kanála Kolárovo - Čergov. Prepláchnutie je možné vykonať ak sú hladiny v Malom Dunaji a Váhu vyššie ako 109,00 m Bpv. Potom sa otvoria hrádzové priepusty v km 2,855 a km 2,826. Hrádzový priepust v km 0,616 a hrádzový priepust do kanálovej siete sú uzatvorené. Po dosiahnutí hladiny 109,00 m Bpv sa hrádzové priepusty  v km 2,855 a km 2,826 uzavrú. Po následnom poklesnutí hladiny vody vo Váhu pod 109,00 m Bpv sa hrádzový priepust v km 0,616 otvorí a vody z Mŕtveho ramena sa vypustia do Váhu.

Zníženie hladiny je možné na úroveň 107,50 m Bpv. 

c/  Odvádzanie priesakových vôd z Mŕtveho ramena do kanálovej siete vnútorných vôd

Odvádzanie priesakových vôd do kanálovej siete vnútorných vôd z Mŕtveho ramena Malého Dunaja je možné priepustom do kanála Kolárovo - Čergov. Táto manipulácia prichádza do úvahy iba pri povodni na Váhu a Malom Dunaji, ak v Mŕtvom ramene vystúpi hladina priesakových vôd (pri uzatvorených hrádzových  výpustiach v km 2,855; km 2,826 a km 0,616) nad 109,00 mBpv. V tomto prípade sa otvorí hrádzový priepust  a hladina v Mŕtvom ramene Malého Dunaja sa udržuje na kóte 109,00 m Bpv pomocou ČS Viničné.

Hladiny v prívodnom kanáli pri ČS Viničné sú pre prevádzku stanovené nasledovne:

max. hladina (3 denná)                                                                               107,80 m Bpv

max. prevádzková hladina (7 denná)                                                           107,20 m Bpv

stredná hladina                                                                                           106,60 m Bpv

minimálna hladina                                                                                        106,00 m Bpv

Bezpečnostné opatrenia a manipulácia za mimoriadnych okolností

1/  Zvýšenie hladín - pri povodňových vodných stavoch sa pripúšťa pri ČS Viničné stúpnutie hladiny na kótu 107,80 m Bpv, ale v max. trvaní 3 dni (podrobne v MP ČS Viničné)

2/  Zníženie hladín - zníženie  hladiny v kanáli Aszód (Kolárovo)-Čergov je možné po hladinu 107,56 m Bpv, t.j. 170 cm vodočtu ( v prípade nutných údržbárskych a investičných prácach na kanáli) a to  max. po dobu 30 dní. Takéto zníženie nie je prípustné v období sucha, mimo  mesiacov september až december. 

Pre vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity sú pre predmetné objekty schválené nasledovné výšky hladín na vodočte Komárno a vodočte Kolárovo: 

K o m á r n o:

  Stupeň

Výška vodočtu

(cm)

Kóta

(mBpv)

I. stupeň

575

109,15

II. stupeň

600

109,40

III. stupeň

685

110,25

K o l á r o v o:

Stupeň

Výška vodočtu

(cm)

Kóta

(mBpv)

I. stupeň

590

110,78

II. stupeň

640

111,28

III. stupeň

770

112,58

“0” vodočtu v Kolárove je 104,88 m Bpv

“0” vodočtu pri ČS Čergov (vonkajší a vnútorný) je 105,86 m Bpv

Pri povodňových vodných stavoch, t.j. od nabehnutia II. st. - vodný stav 640 cm - na vodočte Kolárovo, pri  stúpajúcej  tendencii hladiny vody,  sa hrádzové výpusty uzavrú.

Pri vysokých hladinách v Malom Dunaji a vo Váhu sa hrádzové výpusty v km 2,855; km 2,826 a km 0,616 uzavrú. Otvorí sa hrádzová výpusť do kanála Kolárovo - Čergov, do ktorého sa budú vypúšťať priesakové vody, maximálne však do kóty max. prevádzkovej hladiny na ČS Viničné (106,80 m Bpv). Po dosiahnutí tejto hladiny sa výpusť uzatvorí a vody sa budú akumulovať  v Mŕtvom ramene Malého Dunaja.

ĎALEJ