ÚVOD

Predchádzajúce udalosti

Vláda Slovenskej republiky a vláda Maďarskej republiky dňa 19. apríla 1995 podpísali Dohodu o niektorých dočasných technických opatreniach a prietokoch do Dunaja a Mošonského ramena Dunaja (Príloha 1). Dohoda predpisuje monitoring vplyvu realizovaných opatrení, zvýšených prietokov do Dunaja a Mošonského ramena Dunaja a dotácie vody do pravostrannej ramennej sústavy na prírodné prostredie. Činnosti poverených zástupcov pre monitorovanie spojené s vykonávaním monitorovania prírodného prostredia na ovplyvnenom území sú uvedené v Štatúte, podpísanom dňa 29. mája 1995 v Gabčíkove (Príloha 2).

Podľa Dohody sa Slovenská strana zaviazala prepúšťať priemerný ročný prietok 400 m3.s-1 vody do Dunaja pod haťou Čunovo a 43 m3s-1 do Mošonského ramena Dunaja, v závislosti od hydrologických a technických podmienok uvedených v Prílohách 1 a 2 Dohody. Maďarská strana, podľa Dohody, uviedla v júni 1995 do prevádzky dnovú prehrádzku v rkm 1843, vybudovanú na spoločnom úseku Dunaja. Táto prehrádzka umožňuje dotáciu 150 m3.s-1 vody do ramennej sústavy v inundácii na maďarskej strane. Voda prepúšťaná do Mošonského ramena Dunaja zabezpečuje dotáciu vody do Mošonského Dunaja a ramien v oblasti chránenej proti povodniam.

Podľa Článku 4 Dohody sú Strany povinné vzájomne si vymieňať a vyhodnocovať údaje získavané z monitorovania prírodného prostredia na oboch stranách, ktoré sú potrebné na zistenie vplyvov dotácie vody. Technické podrobnosti monitorovania prírodného prostredia na oboch stranách – vymedzenie ovplyvneného územia, miesta vzorkovania a merania, frekvencia meraní, zoznam vymieňaných parametrov, intervaly výmeny údajov, atď – sú popísané v Štatúte (Príloha 2) a v príslušných dokladoch.

Výsledky pozorovaní a namerané údaje v tabuľkovom a grafickom tvare so stručným komentárom tvoria Národné ročné správy, vypracované Stranami podľa Článku 3 Dohody. Táto Spoločná výročná správa bola spoločne vypracovaná a je založená na odsúhlasených a vzájomne vymenených národných správach.

Súčasná správa je piatou Spoločnou výročnou správou z monitorovania prírodného prostredia a podáva hodnotenie vzťahujúce sa na hydrologický rok 1999. Hodnotenie na slovenskej strane je založené na údajoch získavaných Slovenským hydrometeorologickým ústavom, Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského, Slovenskou akadémiou vied, Lesníckym výskumným ústavom, Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy, Západoslovenskými vodárňami a kanalizáciami, Vodárňami a kanalizáciami Bratislava, Slovenským vodohospodárskym podnikom, Výskumným ústavom vodného hospodárstva a Konzultačnou skupinou Podzemná voda spol. s r. o. Výmena údajov a vyhodnotenie monitoringu v rámci spoločného monitorovania sú koordinované Splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros.

Hodnotenie na maďarskej strane je založené na údajoch získavaných Severozadunajskou inšpekciou ochrany životného prostredia, Severozadunajským vodohospodárskym riaditeľstvom, Oblastnými organizáciami vodných zdrojov, Lesníckym výskumným ústavom, Panónskou poľnohospodárskou univerzitou, Prírodovedným múzeom, Maďarskou akadémiou vied a Univerzitou Eötvosa Lóránda. Výmena údajov a vyhodnotenie je koordinované Ministerstvom ochrany životného prostredia.

Ciele spoločného monitorovania

Hlavným cieľom spoločného slovensko-maďarského monitorovania je pozorovať, zaznamenať a spoločne vyhodnotiť vplyvy zvýšenej hladiny vody v Dunaji a dotácie vody do ramennej sústavy na maďarskej strane zabezpečovanej dnovou prehrádzkou. Vyhodnotenie zahŕňa zmeny v hydrologických režimoch povrchových a podzemných vôd, zmeny v kvalite povrchových a podzemných vôd, zmeny pôdnej vlhkosti a zmeny v lesných porastoch a biote.

Cieľom vzájomnej výmeny údajov je poskytovanie informácií o výsledkoch monitorovania charakterizujúcich zmeny prírodného prostredia na ovplyvnenom území Strán. Základnou podmienkou výmeny údajov je používanie rovnakých alebo podobných metód meraní a analýz a používanie dohodnutých metód interpretácie.

Konečným cieľom Spoločnej výročnej správy je predložiť spoločné vyhodnotenie výsledkov monitorovania a spoločné odporúčania pre zlepšenie monitorovania a činnosti na ochranu životného prostredia jednotlivým vládam.

Aktivity spoločného monitorovania v roku 1999

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi v činnosti monitorovania v hydrologickom roku 1999 nastali niektoré zmeny.

Do vyhodnotenie boli zahrnuté dva nové monitorovacie objekty pre pozorovanie kvality podzemnej vody.

V monitoringu lesa boli na Slovenskej strane nahradené dve monitorovacie plochy a dve nové plochy pribudli do monitorovacej siete lesných porastov. Počas vegetačného obdobia sa na oboch stranách uskutočnilo letecké snímkovanie zdravotného stavu lesa.

V rámci biologického monitorovania na slovenskej strane bolo na štyroch plochách zahájené monitorovanie vodných makrofytov.

Ostatné monitorovacie aktivity zostali nezmenené. Na vybraných profiloch boli vykonané spoločné merania prietoku povrchovej vody. V septembri 1999 sa uskutočnili spoločné prehliadky biologických monitorovacích plôch. Počas terénnych prehliadok boli navštívené niektoré miesta monitorovania terestrickej fauny a vodných makrofytov.

Plnenie odporúčaní Spoločnej výročnej správy za rok 1998

1. V apríli 1999 sa uskutočnilo stretnutie odborníkov, na ktorom sa prediskutovali možnosti a technické podmienky súčasného zaplavenia inundácií na oboch stranách. Odborníci skonštatovali, že riešenie týchto otázok je závislé na riešení celej série otázok v rámci rokovaní o realizácii Rozsudku MSD vo veci Gabčíkovo-Nagymaros. Pretože rokovania ešte neboli uzavreté, otázka súčasného zaplavenia inundácií na oboch stranách ostáva otvorená.

2. Poverení zástupcovia pre monitorovanie prijali návrh odborníkov oboch strán zahrnúť do výmeny údajov monitorovacie miesta, pozorované na úseku Dunaja medzi rkm 1850-1811, ktorými sú: profil nad a pod dnovou prehrádzkou v rkm 1843, a profil v rkm 1816. Na týchto monitorovacích miestach sa budú pozorovať ukazovatele kyslíkového režimu a eutrofizácie.

3. Monitorovacie miesta pozorované v rámci Environmentálneho programu v povodí Dunaja, okrem monitorovacích profilov pozorovaných v rámci kvality hraničných vôd, sa nenachádzajú v rámci územia vplyvu dnovej prehrádzky. Rozvinutie určitej spolupráce by bolo možné v oblasti metodík používaných v rámci Environmentálneho programu v povodí Dunaja.

4. V záujme zlepšenia vyhodnotenia zmien hladiny podzemných vôd v oblasti inundácie poverení zástupcovia pre monitorovanie na návrh odborníkov súhlasia s doplnením výmeny údajov o 13 nových vodočetných staníc na slovenskej strane a 18 vodočetných staníc na maďarskej strane. Pozorovacia sieť na sledovanie hladiny podzemných vôd v oblasti inundácie bude doplnená na 20 monitorovacích objektov na každej strane.

5. VSlovenskej národnej ročnej správe boli komplexne vyhodnotené všetky monitorovacie objekty kvality podzemnej vody zahrnuté do výmeny údajov, vrátane objektov č. 3 a 87. Vyhodnotenie je založené na celom dohodnutom období od 1. októbra 1992 do 31. októbra 1999. Maďarská strana vyhodnotila reprezentatívne objekty pre monitorovanie kvality podzemnej vody a poskytla prehľad o kvalite vody v ostatných studniach za rok 1999.

6. Počas roku 1999 sa uskutočnili terénne prehliadky biologických monitorovacích plôch. Monitoring makrofytov, perloočiek (Cladocera) a veslonôžok (Copepoda) sa na maďarskej strane vykonáva na 40 monitorovacích miestach, z ktorých sedem je zahrnutých do výmeny údajov. Odborníci oboch strán navštívili 5 monitorovacích miest kde sa vykonáva monitoring makrofytov a zooplanktónu, a jedno monitorovacie miesto kde sú pozorované perloočky a veslonôžky. Terénne prehliadky budú počas roka 2000 pokračovať.