8. ČASŤ

8.1. Záverečné konštatovania

Poverení zástupcovia pre monitorovanie na základe vyhodnotenia výsledkov monitorovania prírodného prostredia konštatujú:

1. Na základe meraní vykonaných na profiloch Doborgaz a Helena, je možné konštatovať, že množstvo vody prepustenej do koryta Dunaja v hydrologickom roku 1999 bolo 443.64 m3s-1. To znamená, že podľa vodohospodárskeho režimu dohodnutého v medzivládnej Dohode, podpísanej v roku 1995, bol záväzok slovenskej strany, prepúšťať 400 m3s-1do Dunaja, splnený. Prietok do Mošonského ramena Dunaja a do pravostranného priesakového kanála bol 41.98 m3s-1 (40.20 m3s-1 + 1.78 m3 s-1). Množstvo vody, ktoré má byť prepúšťané do Mošonského ramena Dunaja bolo taktiež splnené.

2. Opatrenia uskutočnené podľa medzivládnej Dohody, podpísanej v roku 1995, nespôsobili, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, významnú zmenu kvality vody v Dunaji. Kvalita vody v hlavných ramenách pravostrannej ramennej sústavy sleduje kvalitu vody v Dunaji. Kvalita vody v Mošonskom Dunaji, pozorovaná v profile Vének, je predovšetkým ovplyvnená jeho prítokmi a znečistením pochádzajúcim zo sídiel na maďarskom území.

3. Na základe hodnotenia režimu podzemnej vody pre hydrologické situácie pred a po realizácii dotácie vody, umožnenej technickými opatreniami a prietokmi podľa medzivládnej Dohody, podpísanej v roku 1995, je možné konštatovať, že dotácia vody, pre podmienky malých a stredných prietokov na Dunaji, vyvolala na maďarskom území - ovplyvnenom dotáciou vody - významné zvýšenie hladín podzemnej vody, s výnimkou úzkeho pásu pozdĺž koryta Dunaja. Pri porovnaní hydrologickej situácie pre podmienky veľkých prietokov je možné konštatovať, že dotácia vody v hladinách podzemných vôd významné zmeny nespôsobila.

4. Na základe monitoringu kvality podzemnej vody je možné konštatovať, že niektoré ukazovatele boli v dôsledku dotácie vody realizovanej na maďarskej strane zmenené. Tieto zmeny nie sú významné a nespôsobujú zmeny v klasifikácii pre účely zásobovania pitnou vodnou. Vo všeobecnosti je možné konštatovať, že ukazovatele kvality vody v studniach na pitnú vodu sú na oboch stranách stabilné.

5. Podmienky pôdnej vlhkosti na väčšine monitorovacích plôch boli v porovnaní s minulým rokom lepšie. Hladina podzemnej vody kolísala v pôdnej vrstve a vo väčšine prípadov dotovala obsah pôdnej vlhkosti. Úroveň podzemnej vody neumožňuje zvlhčovanie plytkých pôdnych profilov v hornej a strednej časti Szigetközu.
Vývoj lesných porastov v dôsledku priaznivých hydrologických a klimatických podmienok zodpovedá obvyklým rastovým normám. Určité zmeny poli pozorované na pozorovacích miestach pozdĺž brehu Dunaja alebo na pozorovacích miestach so staršími porastami, kde prírastky lesných porastov na plytkých pôdach zaostávajú sa očakávaným tempom rastu. Zdravotný stav topoľových porastov bol veľmi dobrý. Stromy mali bohaté a široké koruny. Na druhej strane, vŕbové porasty, osobitne v hornej a strednej časti Szigetközu, boli charakteristické len priemernými zdravotnými podmienkami. Avšak v dôsledku priaznivých podmienok bolo na vyschýnajúcich stromoch pozorovaných množstvo mladých výhonkov. Ale vlhkostné podmienky na týchto stanovištiach v dôsledku chýbajúcich povodní sa stávajú pre vŕby nepriaznivé. Podľa vyhodnotenia leteckých snímkov z 22. augusta 1999 je zdravotný stav lesných porastov na slovenskom území veľmi dobrý. Na základe výsledkov je možné konštatovať, že priemerná hodnota defoliácie bola 13.2 %.
Počas pozorovaného obdobia na fytocenologických monitorovacích plochách zostali dominantnými rovnaké druhy. Menia sa len hodnoty dominancie. Na monitorovacích plochách v oblasti ovplyvnenej drenážnym efektom sú hygrofilné druhy nahradzované druhmi tolerantnejšími k suchším podmienkam. Na niektorých miestach, kde bola zavedená dotácia vody, bolo vyschýnanie zastavené. Avšak na niekoľkých pozorovacích lokalitách bolo pozorovaný väčší počet druhov charakteristických pre suchšie biotopy. V minulom roku neboli pozorované žiadne významné zmeny v krovinnej a stromovej etáži. Znaky prestavby boli zistené na miestach, ktoré sú ovplyvnené drenážnym efektom hlavného koryta. Vzhľadom k suchozemským mäkkýšom je možné konštatovať, že na väčšine monitorovacích miest sa vracajú pôvodné hygrofilné druhy. Zmeny vo vodnej faune odrážajú zmeny v ramennej sústave. Vo všeobecnosti je možné konštatovať, že pozdĺž dotácie vody rastie počet druhov; vzrastá počet reofilných druhov. Druhové zloženie sa stabilizovalo.

8.2. Návrhy

1. Maďarská strana dokončí dlhodobé hodnotenie kvality podzemnej vody pre zostávajúce objekty.

2. Maďarská strana pripraví návrh pre nahradenie vynechaných lesných monitorovacích miest novými. Vyhodnotenie hydrologického roka 2000 bude pozostávať aj z vyhodnotenia dendrometrických meraní pre príslušný rok. Začne sa vyhodnotenie leteckých snímkov z roku 1999 na maďarskej strane.

3. Poverení zástupcovia pre monitorovanie sa dohodli, že sa vyhotoví dlhodobé hodnotenie vybraných skupín biologického monitoringu. Hodnotené obdobie bude zahŕňať údaje od roku 1992 do roku 2000. Metodika dlhodobého hodnotenia bude dohodnutá odborníkmi oboch strán.