Príloha č. 4 

k Zápisnici z rokovania vládnych

delegácií v Győri 3.3.2005

 NÁVRH SMERNICE PRACOVNEJ SKUPINY PRE PRÁVNE OTÁZKY

 

[Táto smernica pracovnej skupiny pre právne otázky bude schválená plenárnymi delegáciami Maďarskej Republiky a Slovenskej republiky.]

1) Zloženie

Pracovná skupina pre právne otázky – ďalej PSPO – je zložená z vedúcich a expertov národných právnych pracovných skupín.

Vedúci každej národnej skupiny má právo nominovať svojho zástupcu a ľubovolný počet expertov z vládnych úradov.

Vedúci tiež môžu pozvať expertov z rôznych nezávislých organizácií, ktorí budú pôsobiť ako členovia PSPO.

Vedúci sa môžu dohodnúť o obmedzení počtu účastníkov svojich skupín.

PSPO môže pozvať ktoréhokoľvek člena ľubovolnej pracovnej skupiny, aby podal súhrnnú informáciu v otázkach, ktoré vyvstali v právnom kontexte a z každej strany môžu delegovať jedného alebo viacerých členov na rokovania ostatných pracovných skupín.

2) Spôsob práce

PSPO bude zvolaná:

PSPO bude uskutočňovať svoje rokovania striedavo v Budapešti a Bratislave alebo na akomkoľvek treťom mieste vzájomne dohodnutom vedúcimi.

Plán práce by mal obsahovať rokovania v pravidelných najmenej štvormesačných intervaloch, pokiaľ nebudú častejšie rokovania iniciované vedúcimi alebo na rokovaní zástupcov vlády.

Rokovanie PSPO je vedené organizátorom rokovania.

PSPO bude tvoriť právne názory na otázky podľa programu rokovania. Výsledok diskusie by mal byť zaznamenaný v Zápisnici z rokovania, ktorá bude organizátorom rokovania predkladaná zástupcom vlády do troch pracovných dní. Zápisnica z rokovania môže obsahovať akékoľvek rozdielne názory.

3) Mandát

PSPO je už existujúci pracovný kolektív pre rokovania strán o právnych otázkach. Hlavnými úlohami PSPO je:

a)  príprava medzinárodnoprávneho rámca pre implementáciu Rozsudku Medzinárodného súdneho dvora z 25. septembra 1997, na základe výsledkov rokovaní pracovných skupín a vládnych delegácií;

b)  poskytovanie právnej podpory pre ostatné pracovné skupiny v akýchkoľvek otázkach;

c)  vytváranie právnych názorov v otázkach nadnesených vládnymi delegáciami;

d)  identifikovanie ďalších aplikovateľných zdrojov medzinárodného práva, popri hlavných zdrojoch: Zmluva o projekte Gabčíkovo-Nagymaros z roku 1977 a Rozsudok Medzinárodného súdneho dvora z 25. septembra 1997;

e) príprava právneho rámca pre spoločné prevádzkovania hydroelektrickej sústavy;

f)  skúmanie právnych aspektov technických riešení navrhnutých pracovnou skupinou pre vodohospodárske, ekologické, plavebné a energetické otázky.

 

Návrh spísaný v Budapešti 9. júna 2004