A 2001. november 19-i Jegyzőkönyv

3. sz. melléklete

 

A FOLYAMGAZDÁLKODÁSI, KÖRNYEZETVÉDELMI, HAJÓZÁSI ÉS ENERGETIKAI 

SZAKÉRTŐI MUNKACSOPORT MANDÁTUMA 

ÉS A MUNKACSOPORT ÁLTAL VIZSGÁLANDÓ KÉRDÉSEK

 (A magyar fél javaslata)

 

I. A szakértői munkacsoport mandátuma

 

A kétoldalú (magyar-szlovák) szakértői munkacsoportok létrehozására a hágai Nemzetközi Bíróságnak a Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer tervével kapcsolatos, 1997. szeptember 25-i Ítéletének végrehajtásáról szóló magyar-szlovák kormányközi tárgyalások 2001. június 29-i, budapesti találkozóján készült Jegyzőkönyv 4. és 5. pontja, valamint 6. sz. melléklete, továbbá a 2001. szeptember 13-i, pozsonyi tárgyalás Jegyzőkönyvének 4. és 5. pontja értelmében kerül sor.

A Folyógazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport feladata, hogy az Ítélet végrehajtásáról szóló kormányközi megállapodás tervezetének elkészültét elősegítendő a kormányküldöttségek vezetői által jóváhagyott kérdések körében

        a)      szakmai párbeszédet, részletes vitát folytasson az Ítélet által megkövetelt szellemben;

        b)      közös álláspontot alakítson ki, illetve javaslatot fogalmazzon meg és terjesszen elő a kormányküldöttségek számára;

        c)      rögzítse és a kormányküldöttségek elé terjessze a felek eltérő álláspontját, ahol nem volt lehetséges közös álláspont kialakítása.

A szakértői munkacsoport által kidolgozott javaslatok akkor válnak érvényessé, ha azokat a kormányküldöttségek közös egyetértéssel jóváhagyják.

A Folyógazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport feladatát képező tématerületet a 2001. június 29-i Jegyzőkönyv 4. b) pontja állapította meg. A tématerület megvizsgálásához szükséges kérdéseket jelen dokumentum II. fejezete határozza meg.

 

II. A szakértői munkacsoport munkájának első fázisában vizsgált kérdések

 A szakértői munkacsoport az egyeztetések első fázisában a Duna Pozsony-Szap közötti szakaszának problémáival foglalkozik, az alábbiak szerint:

 1.                  A környezeti igények azonosítása

2.                  A környezeti hatásvizsgálat (KHV) közös metodikája és lebonyolítása

3.                  A KHV eredményei alapján kialakítandó megoldás kivitelezéséig terjedő időszakban szükséges ideiglenes intézkedések

4.                  Az árvízvédelmi és jéglevezetési követelmények azonosítása

5.                  A hajózási igények azonosítása

6.                  Energetikai kérdések

 7.                  A dunacsúnyi és dunakiliti létesítményekkel kapcsolatos kérdések