A 2001. szeptember 13-i Jegyzőkönyv
3. sz. melléklete
A magyar kormányküldöttség vezetőjének
a hágai Nemzetközi Bíróság 1997. szeptember 25-i ítéletének végrehajtásáról folyó
magyar-szlovák kormányközi tárgyalások 2001. szeptember 13-i, pozsonyi fordulóján
Tisztelt Kormánymeghatalmazott Úr!
Kormányküldöttségeink 2001. június 29-én, Budapesten megtartott tárgyalása jelentős előrehaladást eredményezett a hágai Nemzetközi Bíróság 1997. szeptember 25-i ítéletének végrehajtásáról szóló tárgyalások menetében. A feleknek sikerült megalakítaniuk a Jogi Szakértői Munkacsoportot és a Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoportot.
A Jogi Szakértői Munkacsoportot megbíztuk, hogy kezdje meg a hágai Nemzetközi Bíróság Ítéletének végrehajtására vonatkozó kormányközi Megállapodás javaslatának kidolgozását, figyelembe véve a magyar fél 2001. április 2-i tervezetét és az arra adott szlovák álláspontot. A Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoportot megbíztuk, hogy az elkövetkező időben a Pozsony-Szap szakaszra összpontosítva a figyelmét, vizsgálja meg azokat az alternatívákat, amelyek lehetővé teszik az Ítélet releváns pontjainak teljesülését és készítse elő ezen alternatívák közös környezeti hatásvizsgálati eljárását. A legutolsó tárgyalás során megállapodtunk ezen munkacsoportok munkarendjében. A jelen találkozónk célja, hogy megállapodjunk a Jogi, illetve a Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport részére felteendő kérdésekben.
A magyar fél elkészítette azoknak a kérdéseknek a jegyzékét, amelyeket a két szakértői munkacsoport részére feltenni javasol, amelyet ezennel szeretnénk átnyújtani Delegációvezető Úrnak. A kérdésekre irányuló javaslatunk kidolgozása során figyelembe vettük a kormányküldöttségek előző tárgyalási fordulóin elfogadottakat és a szlovák fél korábbi javaslatait. Így például a Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoport számára kijelölt témakörök lehetőséget adnak a mindkét fél által fontosnak tartott tisztázandó kérdések megvitatására. A kérdések megfogalmazásánál itt azt az elvet követtük, hogy ennek a munkacsoportnak első lépésben a felső Duna-szakasz problémáival kell foglalkoznia. A Jogi Szakértői Munkacsoport esetében a magyar félnek a vizsgálandó kérdésekre irányuló javaslata szerkezetileg az április 2-i magyar tervezet és az arra adott szlovák álláspont vázát követi, lehetőséget adva ezáltal bármely, az Ítélettel kapcsolatos kérdés érdemi tisztázására.
Álláspontunk szerint mindkét szakértői munkacsoportnak körülbelül havonta lenne célszerű találkoznia. A megbeszélésekre felváltva kerülhetne sor Magyarországon, illetve Szlovákiában. Szeretném indítványozni, hogy a munkacsoportok még ez év októberében tartsák meg első ülésüket. Szeretném tájékoztatni a tisztelt szlovák kormányküldöttséget, hogy a magyar szakértői küldöttséget a Folyamgazdálkodási, Környezetvédelmi, Hajózási és Energetikai Szakértői Munkacsoportban Dr. Bartus Gábor, a Jogi Szakértői Munkacsoportban Dr. Szabó Marcel és Dr. Nagy Boldizsár vezeti.
Javaslom, hogy állapodjunk meg abban is, hogy a kormányközi tárgyalások következő plenáris fordulójára - bármely fél kezdeményezésére - akkor kerüljön sor, amikor ezt a munkacsoportokban folyó egyeztetések eredményei szükségessé teszik.
Tisztelt Delegációvezető Úr!
Bízom benne, hogy a szakértői munkacsoportok felállításával és a közös kérdések kidolgozásával a tárgyalások új, gyümölcsöző távlatokat megnyitó szakaszába érünk. Reméljük, hogy amikor a kormányközi tárgyalások újabb fordulóján a szakértői munkabizottságok munkáját értékeljük, mindkét felet elégedettséggel fogják eltölteni az elért eredmények. Ebben a reményben javaslom, hogy haladéktalanul térjünk át a szakmai kérdésekre és kezdjük meg a munkabizottságoknak felteendő kérdések összeállítását!
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!