A 2001. szeptember 13-i Jegyzőkönyv

2. sz. melléklete

 

A Szlovák Köztársaság kormányküldöttség-vezetőjének nyitóbeszéde

a 2001. szeptember 13-i pozsonyi tárgyaláson

 

Tisztelt magyar kormányküldöttség-vezető úr, tisztelt hölgyeim és uraim!

örömmel üdvözlöm önöket itt Pozsonyban a Hágai Nemzetközi Bíróság Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer ügyében hozott ítéletének végrehajtásáról szóló tárgyalások következő fordulóján.

 

Eddig több ezer oldalnyi anyagot cseréltünk, előadtunk egy sor bővebb nyitóbeszédet, melyek találkozásaink jegyzőkönyveinek mellékleteit alkotják. Kölcsönösen ismerjük kiinduló-helyzeteinket, ismerjük, miben vagyunk egy véleményen és miben oszlanak azok meg. Meg vagyok győződve arról, hogy nincs ok megismételni ezeket az álláspontokat. Hasznosabbnak tartom ott folytatni, ahol utoljára Budapesten befejeztük. Az ön nyitóbeszédére és arra az anyagra adott válaszomat, melyet a 2001. június 29-i budapesti jegyzőkönyvhöz csatoltak, külön nyújtom át. Külön nyújtom át javaslatunkat is a munkacsoportok kérdésköreire és mandátumára és annak megalapozását. Szintén külön nyújtom át szöveg-javaslatunkat a mai jegyzőkönyvbe, melyről tárgyalni kell.

 

A június 29-i budapesti tárgyalás jegyzőkönyvének 4. sz. pontja alapján két szakcsoportban részletes tárgyalásoknak kell elkezdődniük a Nemzetközi Bíróság Ítéletének végrehajtásának néhány kérdéséről. Megegyeztünk a közös jogi munkacsoport és a vízgazdálkodási, hajózási, ökológiai és energetikai munkacsoport kialakításában. A munkacsoportok mandátuma és a kérdéskörök, melyeket a szakmai munkacsoportoknak át kell vizsgálni, a Munkarend 2. sz. pontja (a 2001. június 29-i jegyzőkönyv 6. sz. melléklete) alapján a kormányküldöttségek plenáris ülésén, vagy a kormányküldöttség-vezetők levélcsere formájában lebonyolított közös beleegyezésével lesz meghatározva. Ezért, mint fő feladat a mai tárgyalás előtt az áll, hogy megegyezzünk a szakcsoportok tárgyalásainak tartalmáról, határozzuk meg mandátumukat és egyezzünk meg a kérdéskörökben, melyeket egyedülállóan meg kell tárgyalni.

 

Mindenekelőtt tárgyalásainkban jelentős előrelépésnek tartjuk azt, hogy megegyeztünk a két szakmai munkacsoport kialakításán, éspedig:

 

Tisztelt Székely úr, mai tárgyalásunk fő feladatának azt tartom, hogy megegyezzünk a szakmai munkacsoportok mandátumában és azokban a kérdéskörökben, melyeket a szakmai munkacsoportoknak át kell vizsgálni. Ez így volt előirányozva a szakmai munkacsoportok megegyezett Munkarendjében, mely a 2001. június 29-i találkozásunk jegyzőkönyvének 6. sz. mellékletét képezi.

Szilárdan hiszem, hogy sikerül elérnünk előrelépést ebben az irányban.

 

Azon alternatívák közös szakmai megítélését, melyek lehetővé teszik számunkra az ítélet releváns pontjainak teljesítését, azért tartom szükségesnek, mert jelentős mértékben szakmai, műszaki, vízgazdálkodási, ökológiai, hajózási és energetikai kérdésekről van szó, melyek mindkét ország számára gazdasági szempontból is fontosak.

 

Engedje meg, tisztelt Székely úr, hogy felvázoljak egy bizonyos lépés-sorrendet is annak végrehajtására, amit a Nemzetközi Bíróság ítéletének határozati részében szabott ki nekünk. Ebben a stádiumban azokra a feladatokra kéne koncentrálnunk, melyek összefüggnek a bíróság határozataival az ítélet 155-ös pontjának 2B és 2C bekezdéseiben. Tehát meg kellene ítélnünk, hogy az 1977-es Szerződés céljainak teljesítéséhez mely intézkedések szükségesek okvetlenül, miközben el kellene érni az összes célt. Biztosan elismeri, hogy ezeknek az intézkedéseknek műszaki szakmai jellegük van, és gondos közös megítélést igényelnek.

A kártérítés kérdéseiről és a vízlépcsőrendszer felépítési és üzemeltetési költségeinek kölcsönös elszámolásáról, ahogy ezekről a kötelességekről a Nemzetközi Bíróság döntött (155-ös pont, 2C és 2D bekezdés), csak a következő fázisban kellene részletesebben tárgyalnunk, azután, hogy előzetesen megegyezünk a Szerződés céljainak eléréséhez szükséges intézkedésekben és az üzemeltetési rendben.

 

Szeretném megjegyezni, hogy a tárgyalásokon abból indulunk ki, hogy az egyes részlet-megállapodások előzetesek, és az egész kérdés-komplexumról szóló végleges megállapodás elérésének feltételéhez vannak kötve. Más szóval, a tárgyalásokon a „csomag” módszert használjuk.

 

Tisztelt magyar küldöttség-tagjai!

Tegyük meg tehát a lépést a Szerződés céljainak teljesítéséhez szükséges intézkedések közös keresésének útján, és határozzuk meg a szakmai munkacsoportok mandátumát és kérdésköreit.

 

Tisztelt magyar küldöttség-vezető úr, hölgyeim és uraim!

Hiszem, hogy sikerül megállapodást elérnünk a fentiekben említett kérdéskörökben. Egyúttal szeretném kinyilvánítani elvárásomat, hogy az időt effektíven használjuk ki, és a közös Jegyzőkönyvet hamarább, mint a késő éjjeli órákban aláírjuk.

Hogy feleslegesen ne húzzam a nyitóbeszédet és lehetővé tegyem a tárgyi vitát, a szlovák fél javaslatát a mandátumra és a kérdésekre, melyeket a szakmai munkacsoportoknak kell megtárgyalniuk, külön mellékletként nyújtom át szlovák és magyar nyelven.

 

Köszönöm figyelmüket, és tisztelt Dr. Székely úr, kész vagyok meghallgatni az ön beszédét, valamint a vitát is vezetni úgy, hogy megtegyük a következő lépést a megállapodás eléréséhez vezető igényes úton.