Gabčíkovo sa konečne dočká svojho športového poslania

  Gabčíkovo sa konečne dočká svojho športového poslania
Vodné dielo Gabčíkovo, ktoré je obľúbeným miestom relaxu pre verejnosť, ponúka ľuďom možnosť prechádzok, cyklistiky, či korčuľovania po svojich dlhých hrádzach a odvážnejším aj  priestor pre adrenalínové športy. Tie si môžu záujemcovia vyskúšať v Areáli vodných športov na Divokej vode v Čunove.
Okrem dvoch profesionálnych vodných dráh, ktoré využívajú aj naši olympijskí víťazi ako Martikán, či Hochshornerovci, je tu tiež miesto  pre vodné skútre, rafting, alebo novinku medzi vodnými športmi, tzv.  stend up paddle. „Čunovský kanál pre kanoistiku na divokej vode je najvariabilnejším kanálom na svete, aj vďaka tomu tu môžeme usporadúvať športové podujatia svetového významu,“ hovorí Richard Galovič,  generálny manažér Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode. Tento areál bol doteraz jedinou športovo atraktívnou lokalitou vodného diela. V blízkej dobe k nemu pribudnú ďalšie dve lokality.
Vodohospodárska výstavba, š.p. (ďalej len VV, š.p.)  sa dohodla na spolupráci aj so Slovenským zväzom rýchlostnej kanoistiky. Dohoda sa týka vybudovania Národného centra rýchlostnej kanoistiky a veslovania. Pre tento účel prenajala zväzu na 50 rokov pozemky VV, š.p. (tzv. Zemník v Jarovciach) s rozlohou viac ako 1 000 000 m2 za symbolickú sumu 1 Euro. V rámci týchto  pozemkov vyrastie moderné športové centrum svetových parametrov. Areál poskytne plnohodnotný priestor pre rozvoj mladých športových nádejí ako aj pre organizovanie medzinárodných športových podujatí. „Sme jediná krajina, ktorá patrí medzi špičku v rýchlostnej kanoistike a pritom nemala dosiaľ vlastný areál, kde by sme mohli vychovávať budúcich medailistov. Vďaka spolupráci s vodohospodármi sa to však onedlho zmení,“ teší sa generálny manažér zväzu Boris Bergendi. Areál  bude zároveň príjemným miestom  oddychu a relaxu pre verejnosť. Komplex ráta okrem zázemia pre profesionálnych kanoistov a veslárov aj s využitím dráhy pre triatlonistov a vytrvalostných plavcov. Samozrejmosťou  bude aj  rekreačná zóna pre voľnočasové aktivity  návštevníkov z okolia.
Druhou plánovanou aktivitou podniku pre rozvoj vodných športov je poskytnutie priestoru neďaleko Šamorína pre Zväz námorného jachtingu za rovnakých podmienok, aké dostali kanoisti. Projekt výstavby zóny pre jachting bude obsahovať vybudovanie pontónov z brehu a potrebnej infraštruktúry pre jachtárov i návštevníkov. Práve tu sa v budúcnosti budú odohrávať jachtárske súťaže, ktoré sú divácky veľmi atraktívne a stanú sa lákadlom pre miestnych zvedavcov i turistov.
„Vodné dielo Gabčíkovo už v minulosti  pri svojom projekte počítalo s výstavbou športových areálov, z ktorých sa doteraz podarilo realizovať len Areál kanoistiky na Divokej vode. Preto nás teší, že môžeme v súčasnosti zrealizovať tieto plány a postaviť ďalšie športové areály, ktoré si Gabčíkovo a jeho návštevníci určite zaslúžia“ tvrdí Ladislav Lazár, splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros.
Treťou aktivitou je podpora lodnej dopravy a tým aj športových aktivít ,vybudovaním troch prístavných mól, ktoré umožnia pristávanie lodí pre prepravu pasažierov i cyklistov na trase Šamorín – Hamuliakovo –Čunovo – Bratislava. Prístavné móla budú ukončené do konca októbra, s prepravou sa počíta v 2.polroku 2015.

Return
05 10 2014 Category: General Posted by: Anonymous
Preskočiť na úvod